Škola tak dokončila komplex, jehož vybudování trvalo čtyři roky a jehož součástí je i moderní fyzikální laboratoř, v níž studenti pracují s počítačovým systémem ISES. „Učebna je stupňovitá. Máme tady velký demonstrační stůl, takže při všech pokusech a demonstracích uvidí studenti mnohem více, než tomu bylo v klasické třídě. Zatím chybí audiovizuální technika pro prezentace, tu ale máme slíbenou během dvou měsíců. I výuka pomocí projekce bude nová,“ řekla při středečním slavnostním otevření učebny profesorka fyziky a matematiky Marcela Kantorová.

Na stěnách nové učebny jsou portréty Einsteina, Newtona a Curie-Sklodowské. Namalovala je studentka 6.A Iva Rajčaniová. "Hledala jsem někoho, kdo by tyto portréty udělal. Ivu doporučil pan Boreček, učitel výtvarné výchovy. Vzala si na pomoc dataprojektor, přes který si portréty na fólii nejdříve promítla. Vedle nich pak nakreslila ty své," poznamenala Kantorová. "Marie Curie-Sklodowská je tam proto, aby ženy nebyly diskriminovány," uvedla v žertu.

Fyzikální laboratoř funguje zhruba rok a půl, komplex zahrnuje také zrekonstruovaný kabinet. „Zní to jednoduše, ale toto budování nám trvalo čtyři roky,“ řekl ředitel třineckého gymnázia Zdeněk Laník. „Komplex fyzikálních učeben nás přišel na 2,2 milionu korun. Otvíráme prostory, kde se nám bude učit lépe a radostněji a kde se žáci nebudou nudit,“ dodal.

K vzniku moderních učeben významně pomohly příspěvky sponzorů a sdružení rodičů - ti během roku gymnáziu věnují zhruba 400 tisíc korun.

Ředitel gymnázia Zdeněk Laník o komplexu učeben:

Vlednu roku 2004 jsme sIvo Kantorem vyrazili do Albrechtic podívat se na závratnou novinku, na interaktivní tabuli. Oba jsme už také věděli o systému ISES, který jsme si prohlédli vPardubicích, a měli představu, jak by měla vypadat moderní výuka vdobě kurikulární reformy. Měla by to být multimediální laboratoř slaboratorním systémem spojeným svýpočetní technikou a přednáškový sál svelkými demonstračními možnostmi. Čili jedna učebna vhodná pro projektové a skupinové vyučování, druhá pro přednášky a pro frontální výuku a samozřejmě zázemí pro učitele – fyzikální kabinet. close Profesorka fyziky a biologie Pavlína Madari představuje interaktivní tabuli Smartboard, která slouží studentům ve fyzikální laboratoři zoom_in

Zní to jednoduše, ale toto budování nám trvalo 4 roky a stále máme co doplňovat. Přesto jsme už spíše ve fázi metodického budování a hledání co nejefektivnějšího využívání učeben.

Tento komplex nás přišel během čtyř let na 2,2 milionu korun. Pokoušeli jsme se marně o projekt, a tak nám nezbývalo nic jiného, než si pomoci vlastními silami. Během každého roku jsme schopni vydělat na nájmech a jiných činnostech až 400 tisíc korun, každoročně získáváme prakticky stejnou částku od sponzorů a od sdružení rodičů. Stát nám přispívá na pomůcky žalostných 80 tisíc korun. Nové rozvody a instalace pak kryjeme provozními prostředky. Provozní prostředky však stačí sotva na udržování školy a vpřípadě zásadních oprav je třeba omezit jiné výdaje – například malování, spotřebu energií. Sinvestičními prostředky nemůžeme již počítat, protože nás tlačí vyhláška číslo 410 (o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých) a dané investice nám stačí akorát na rekonstrukci toalet (za 7 let bychom měli být hotovi, pokud nám během této doby nevypadnou okna.)

Bohužel vzhledem ke katastrofickým rozvodům elektřiny budeme muset všechny peníze, co vyděláme navíc, věnovat do rekonstrukce rozvodů elektřiny. Na výuku nám tak budou muset stačit peníze sponzorů a nějakých 100 tisíc od státu.

Přesto jsem velmi rád, že otvíráme prostory, kde se nám bude učit lépe a radostněji, kde se žáci nebudou nudit, kde získají spoustu nových vědomostí a dovedností a hlavně se naučí snimi samostatně pracovat. Vnové řeči - získají a prohloubí si klíčové kompetence.

Chci velmi poděkovat všem učitelům, kteří při minimálním finančním ohodnocení neztrácejí víru vbudování podnětného výukového prostředí, a přeji jim i sobě, aby nám někdo zavolal nejen když je ve škole zima, ale třeba když se mu budou líbit naše učebny.

Nově vybavené učebny během posledních 4 let

Komplex fyziky celkem 2,2 mil Kč

Škola zinvestic 700 tis.Kč

Škola zvedlejších příjmů 950 tis. Kč

Škola zprovozních prostředků 300 tis.Kč

Sponzoři 250 tis.Kč

Matematická učebna celkem 120 tis. Kč

Škola zvedlejších příjmů 120 tis. Kč

Zeměpisná učebna celkem 360 tis. Kč

Škola zvedlejších příjmů 100 tis. Kč

Sponzoři 260 tis.Kč

Biologická učebna celkem 420 tis. Kč

Škola zvedlejších příjmů 20 tis. Kč

Rodičovské sdružení 300 tis.Kč

Škola zprovozních prostředků 100 tis.Kč

Jazyková učebna celkem 80 tis. Kč

Škola zvedlejších příjmů 40 tis. Kč

Škola zprovozních prostředků 40 tis.Kč

(zdroj: Gymnázium Třinec)