VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové označení autobusů kritizují jejich řidiči

FRÝDEK-MÍSTEK - Společnost ČSAD změnila značení autobusů a zavedla světelné tabule za předním oknem autobusů dálkové i městské hromadné dopravy. To se nelíbí řidičům ČSAD Frýdek-Místek. Proto se obrátili na naši redakci a přinesli kopii otevřeného dopisu, který poslali vedení ČSAD.

31.3.2007
SDÍLEJ:

Nové údaje na světelných tabulích autobusů někdy nelze ani přečíst.Foto: DENÍK/Archív

Údaje, které jsou na tabulích uváděné od loňského roku, mají podle nich nedostatečnou vypovídající hodnotu. Mezi cestujícími převládá chaos a nespokojenost. „Původně si cestující mohli bez problémů odvodit, jakou trasou spoj jede,“ píší řidiči v dopise, jehož plné znění uvádíme na závěr. Protože ale většina občanů své rozhořčení řeší pouze spíláním na hlavy řidičů a neobrací se se svými stížnostmi na vedení společnosti, změna nového systému se nechystá.
„Na základě postupného sjednocování informačních systémů na provozech Karviná, Havířov, Orlová a Frýdek-Místek jsme sjednotili světelné směrové tabule na vozidlech,“ potvrdila slova řidičů Andrea Švanová z centrálního pracoviště ČSAD Havířov.

Vedení s řidiči nesouhlasí

Podle ní se údaje na světelných tabulích změnily právě z důvodu četných připomínek cestujících, týkajících se jejich původního vzhledu a nedostatečné vypovídající schopnosti. Nová tabule na dálkových linkách obsahuje číslo linky, které je uvedeno i v jízdním řádu zveřejněném na označnících zastávek, včetně nástupní a výstupní zastávky.
„Nastupující cestující si může na jízdním řádu zveřejněném na označníku předem vyhledat a po příjezdu autobusu na zastávku následně zkontrolovat, zda nastupuje na příslušný spoj,“ uvedla Andrea Švandová. „Původní označení konečné a zastávek před konečnou bylo nepřehledné. Cestující musel počkat, až proběhne celý seznam zastávek, aby zjistil, zda jeho zastávka je, nebo není označena, a poté se informovat u řidiče, zda je to linka a spoj, na který čeká. Na linkách MHD je vozidlo označeno nad rámec povinností dopravce. Na přední tabuli svítí číslo linky a konečná zastávka, dále na boku vozidla svítí taktéž číslo linky, konečná zastávka a dále průchozí zastávky. Zadní část vozidla je označena číslem. U nově nakoupených vozidel je označení příslušné výstupní zastávky zveřejněno také uvnitř vozidla. Od zavedení změny nebyly evidovány žádné připomínky od cestujících,“ dodala na závěr.

Otevřený dopis

Vážení cestující,
od loňského roku došlo ke změnám informovanosti cestujících, co se týče označení směru a trasy autobusových linek na tzv. světelných tabulích umístěných za předním oknem autobusů. Do té doby byla na tabulích
v horním řádku uvedena cílová zastávka a ve spodním řádku alespoň několik zastávek mapujících, kudy daný spoj projíždí. Cestující si tak mohl bez problémů odvodit, jakou trasou spoj jede.
Dle nového nařízení, vydaného vedením osobní dopravy ČSAD Havířov, jež je nadřízeno ČSAD ve Frýdku-Místku, došlo k zásadní úpravě označení autobusových linek. V současnosti je na těchto tabulích buď číslo dané trati a cílová zastávka, nebo pouze číslo linky a cílová zastávka. Nemluvě o skutečnosti, že na některých světelných tabulích tyto nápisy připomínají spíše rozsypaný čaj či jídelní lístek čínského restaurantu nežli písmena.
Jako řidiči, přicházející do kontaktu s Vámi, cestujícími, jsme vyjádřili nespokojenost s novým označením. Nové označení autobusů je oproti staršímu, osvědčenému, které ale uvedli do činnosti „jen dva obyčejní řidiči autobusů z Frýdku-Místku“(a ti tomu zřejmě tedy nemohou dostatečně rozumět) nevyhovující až matoucí. Vedením nám ale bylo sděleno, že v Havířově a Karviné tento nový systém označení funguje již několik let bez problémů, a není tedy důvod, aby nefungoval i ve Frýdku-Místku.
Marně jsme oponovali, že v uvedených lokalitách jsou spoje na daných trasách vedeny jednou a toutéž trasou, zatímco ve Frýdku-Místku jedou spoje stejným směrem, ale po různých tratích. Například na trati uváděné pod číslem 860336 z Frýdku– Místku do Domaslavic jedou některé spoje nejprve do Horních Domaslavic, pak přes Lučinu zpět do Frýdku-Místku a jiné zase přesně opačně, ale u všech visí na světelných tabulích stejný nápis. V případě MHD, kdy linka číslo 8 přijede na vlakové nádraží, na tabuli svítí nápis pouze Místek A.S., ale už tam není jako kdysi, že projíždí přes sídliště, V.P. Sviadnov a celou Riviéru. Tudíž si cestující, který není zdejší a nasedne do autobusu s představou, že za chvíli bude na autobusovém nádraží, bohužel počká rovných čtyřicet minut, než dojede k cíli, a tedy nemusí stihnout případný navazující spoj. Stejně tak ve stejnou dobu odjíždějí z autobusového nádraží dva autobusy označené cílovou stanicí Havířov A.N. Cestující ovšem opět netuší, který
z nich jede přes Šenov a který přes Bruzovice. Zmateně pak pobíhají mezi jednotlivými spoji a jsou nuceni se o pomoc obracet na nás, na řidiče.
Vedením však naše připomínky byly komentovány následovně: „Cestující si má sám z jízdního řádu podle čísla spoje a čísla trati zjistit, kudy daný spoj jede!“
Proto žádáme cestující - buďte k nám shovívaví! Není ani pro nás žádnou „zábavou“ každému druhému člověku vysvětlovat, kudy vlastně daný spoj jede. Navíc, když se všechno Vaše bezmocné láteření snáší na naše hlavy. Raději bychom Vás chtěli požádat, přesměrujte své připomínky na telefonní číslo 599 501 111, kde Vás přepojí na fundované pracovníky, zabývající se touto problematikou.
Vedení osobní dopravy se zkrátka domnívá, že daný systém je dobrý – nejsou na něj totiž žádné připomínky ze strany Vás, cestující veřejnosti. Spílání a nadávání řidičům v autobuse neslyší, a tedy nakonec ani nikam nevede.
Další možností, pokud i Vám nový systém připadá nepřehledný a nevyhovující, je zasílat své stížnosti písemně na adresu Politických obětí 2238, ČSAD ve Frýdku-Místku, případně na autobusové nádraží ve Frýdku-Místku.
Tímto jsme Vám chtěli přiblížit několik „drobností“, které i nás řidiče slušně řečeno štvou.
Věříme, že se časem podaří tyto záludnosti vyřešit ku spokojenosti všech.

31.3.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 18 000 Kč

Ostatní pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:18/6/2018 a:12/7/2018, Jedná se o ostrahu prodejny Penny Marketu v Místku, PRACOVIŠTĚ NENAVŠTĚVOVAT., Kontaktní telefon a email uveden viz výše., Požadujeme:, - věk +18 let, - výpis z rejstříku trestů, - příjemné vystupování, - zdravotní předpoklady k výkonu dané profese, - praxe výhodou, ne podmínkou, - certifikát strážného zajistíme - není podmínkou., Práce vhodná i pro OZP.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o., pracoviště místek, penny market, Pionýrů, č.p. 2280, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112(po-pá8-15:00hod.).

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ-KA DODÁVKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:11/7/2018, Požadujeme: ŘP sk. B, mezinárodní přeprava paletového zboží v rámci EU (co 14 dní návrat domů na víkend), komunikativní znalost AJ a NJ výhodou - ne podmínkou., Vhodné i pro absolventy škol s praxí v řízení., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Igor přadka, Staroměstská, č.p. 3281, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Igor Přadka, +420 608 770 680.

Administrativa - Specialisté v oblasti personálního řízení 25 000 Kč

Specialisté v oblasti personálního řízení Personalista a HR administrátor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 a:13/7/2018, Náplň práce:, - aktivně vyhledávat nové zaměstnance - nábory dělnických pozic, - administrace nástupů, změn a ukončování pracovních poměrů (pracovně právní agenda, Úřad práce, Zdravotní pojišťovny, OSSZ atd…), - koordinace lékařských prohlídek a školení, - příprava podkladů pro mzdovou účetní, - agenda spojená se správou vstupních karet, stravenek, vozového parku, benefitů, archív, - komunikace se zaměstnanci při řešení personálních otázek, - spolupráce na pracovních veletrzích, komunikace se školami., Požadujeme:, - zkušenosti s personalistikou min. 2 roky, - jazykovou vybaveností AJ/NJ - mírně pokročilá úroveň, - znalost MS Office, - znalost zákoníku práce a orientaci v ostatní pracovněprávní legislativě, - velmi dobré komunikačními a organizačními dovednosti, pečlivost a proaktivní přístup., Výhodou:, - znalost oblasti zpracování mezd, - znalost SAP - HR modul., Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti s 25 letou tradicí na českém trhu, - široké spektrum zaměstnaneckých výhod (pružná pracovní doba, týden dovolené navíc, - stravenky, jazykové a odborné vzdělávání, penzijní připojištění, lahodnou kávu), mobilní telefon., V případě Vašeho zájmu posílejte prosím Váš strukturovaný životopis v ČJ s označením „Personalista a HR administrátor“ na výše uvedený email.. Pracoviště: Blanco professional cz spol. s r.o. [2], Příborská, č.p. 258, 739 42 Frýdek-Místek 8. Informace: Michaela Čecháčková, +420 733 133 029.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 14 900 Kč

Pekaři, cukráři (kromě šéfcukrářů) a výrobci cukrovinek PRACOVNÍK/-ICE VÝROBY DORTŮ A DEZERTŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhodou vyučení v oboru cukrář/-ka a praxe., Požadujeme - zájem o cukrářský obor, potravinářský průkaz, manuální zručnost, cit pro detail, ochota učit se novým věcem, důslednost., Náplň práce - výroba dortů a dezertů, evidence spotřeby surovin dle stanovených receptur., Možnost domluvy zkráceného úvazku., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: info@cakeartrinec.cz, Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Cake art s.r.o. - pracoviště, Výstavní, č.p. 1086, 739 61 Třinec 1. Informace: Roman Staszko, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Demolice Bazalů, 15. července 2018 v Ostravě.
19

OBRAZEM: Začala demolice Bazalů

Osobnosti regionů: Vodákům povolte dvě piva, cyklistům jedno a lyžařům žádné

/INFOGRAFIKA/ Ať si vodáci klidně sjíždějí řeky s mírnou hladinkou alkoholu, shodují se tři čtvrtiny osobností českých, moravských a slezských krajů, které oslovily regionální redakce Deníku.

OBRAZEM: FM City Fest má za sebou první ročník, roztančil Frýdek-Místek

Jedna z největších letošních hudebních akcí na Frýdecko-Místecku, FM City Fest, má za sebou úvodní ročník. A pořadatelé si můžou oddychnout – festivalový areál v bývalé textilce Slezanu ve Staroměstské ulici zaplnily v sobotu davy spokojených návštěvníků.

Kam k vodě? V přehradě Baška se kvalita vody prudce zhoršila

Hygienici vydali varování, že voda v nádrži Baška je nevhodná ke koupání.

Areál Slezanu v Raškovicích je na prodej

Areál bývalého Slezanu v Raškovicích je na prodej. Vlastník, společnost Slezan Holding, má zájem odprodat areál bývalé textilní výroby formou veřejné dražby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT