Historie zámku sahá do patnáctého století. Kulturní památkou je od 3. května 1958, právě v posledním půlstoletí se ale ocitl v takovém stavu, že se místní lidé pomalu smiřovali s tím, že jej čeká demolice.

Ropická starostka Uršula Waniová před časem upozornila, že do budov se neinvestovalo zhruba od roku 1946. Podle ní za války zemřel poslední vlastník, který měl k zámku rodovou vazbu, a jeho synovec, který byl letcem, se jako dědic z bojů nikdy nevrátil a je sedmdesát let nezvěstný. Před patnácti lety získaly areál náhradní restituentky, které ale k žádným opravám nepřistoupily.

Zámecký areál pak od roku 2006 patřil zadlužené developerské společnosti Exakta Management. Firma se o svůj ropický majetek nestarala a s úřady nekomunikovala. V místě kdysi slibovala investovat 22 milionů eur, k tomu však nikdy nedošlo. Firmě byla navíc za její liknavost uložena i pokuta ze strany příslušného odboru na třinecké radnici. Její celkové dluhy zřejmě jdou do desítek milionů.

Ropický zámek se tak loni opakovaně ocitl v dražbě. Areál nakonec 30. prosince koupily dva subjekty z Moravskoslezského kraje. Noví majitelé o publicitu nestojí, že to ale s obnovou ruiny myslí vážně, bylo vidět už na jaře, kdy se v areálu objevily party dělníků. Zástupce majitelů nedávno zdůraznil, že nechtějí objekt vyjmout ze seznamu památek a nehodlají ho ani strhnout. Rozhodli se naopak co nejvíce zachovat původní konstrukce a pokusí se místo opravit tak, aby připomínalo dobu první republiky. Postup prací koordinují s památkáři, k dispozici mají i řadu dobových fotografií. Některé části budovy nešly zachovat, mimo jiné proto, že v roce 2009 se zřítila střecha.

V současnosti jde zejména o to, dostat zámek do statického zajištění. Obnova zámku potrvá dlouho, v Ropici ale asi není nikdo, kdo by novým vlastníkům nedržel pěsti. „Ta naděje tady je. Strašně jim držíme palce, ať se to povede,“ říká Waniová, která je s majiteli v kontaktu.

VÍCEO CHÁTRAJÍCÍCH OBJEKTECH V NAŠEM OKRESU SE DOČTETE V ÚTERNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ FRÝDECKOMÍSTECKÉHO A TŘINECKÉHO DENÍKU.

#flash|https://g.denik.cz/73/d2/denikflash.swf|340|80|denikflash#