Obecní policisté mají hodinu a půl dopoledne i odpoledne jako úřední hodiny, zbytek dne jsou v terénu. „Přes den provádíme běžnou kontrolu po obci. Nejčastěji řešíme dopravní přestupky jako je špatné parkování, kontrolujeme pohyb chodců a cyklistů. Od prvního července jako obecní policie můžeme řešit všechno, co se týká místní úpravy řešíme dopravních přestupky na obecních cestách,“ vypočítává činnost bystřické obecní policie její velitel Jindřich Kus.

Pro zkontaktování obecní policie mohou lidé přijít nebo zavolat na služebnu či vyplnit webový formulář. Mnoho lidí toho ale zatím nevyužilo. „Pár občanů za námi chodí, ale asi si teprve začínají zvykat. Možná někteří ani nevědí, jak se na nás obracet. Doufáme, že se to mezi lidmi roznese,“ říká Kus.

Strážci zákona se nezabývají jen dopravními přestupy, občas řeší i kuriozní případy. U řeky Hluchové, která protéká Bystřicí, někdo vysekal kus lesa, na kterém si postavil karavan. „Pozemek je veden jako lesní porost a někdo si tam bez ohlášení zařídil letní byt. Oznámili jsme to na odbor životního prostředí a majitelům hrozí až statisícové pokuty,“ zakončuje Kus.

Podle starosty obce Romana Wróbla je na komplexní hodnocení ještě brzy. „Dříve jsem si nedokázal představit, co všechno musí obecní policie dělat. Nejde jen o vlastní službu, ale obrovská je i byrokratická zátěž. Dnes a denně se nám objeví nový příběh a věci, které musíme řešit.“

Z odběru plazmy. Ilustrační foto.
Dárců krve je přes léto málo

Lidé většinou přítomnost obecní policie přijímají kladně. „Myslím si, že je to dobrá věc. Jsem ráda, že ráno, když děti chodí do školy, policisté hlídají přechody a dbají na jejich bezpečnost,“ říká Magdaléna Kubová. Jiní oceňují její preventivní charakter. „Celého projektu si velmi cením a doufám, že Bystřice brzy přestane být obcí řidičů, kteří si na pivo jezdí autem,“ uzavírá Martin Lisztwan.

BARBORA HONUSOVÁ

U Satinských vodopádů došlo k pádu ženy ze srázu.
Žena se vážně zranila při pádu do strže