Mezi 1. a 2. hradní bránou ještě před hlavním vstupem do hradu najdou nyní nové návštěvnické centrum. Vzniklo dobudováním objektu z 80. let minulého století, který nebyl dokončen a až doposud nebyl využíván. Novostavba respektuje historický ráz areálu, je zde nová pokladna, sociální zařízení a prostory pro kulturně-společenské aktivity.

Ostraha autobusového nádraží v Třinci
V Třinci se o bezpečnost na autobusáku stará ostraha. Město jí dotuje

„Z nového Návštěvnického centra hradu Hukvaldy mám velkou radost. Konečně se podařilo najít využití staršího nevzhledného objektu s monolitickým železobetonovým stropem. Stalo se z něj atraktivní místo, kde návštěvníci hradu najdou komfortní zázemí, například maminky zde budou moci přebalit miminka nebo si posedět na zpřístupněné střeše tohoto objektu. Střecha je zelená, pokrytá rozchodníky a je na ní instalována dlážděná teráska s posezením. Uvnitř objektu jsou k dispozici prostory pro konání výstav, přednášek nebo třeba komorních koncertů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že vybudování návštěvnického centra vyšlo krajskou pokladnu na zhruba 20 a půl milionu korun, výstavba začala v září roku 2021, dokončena byla na konci roku 2023.

Hrad Hukvaldy zpřístupnil nové prostory - 2024.Hrad Hukvaldy zpřístupnil nové prostory - 2024.Zdroj: se svolením KÚ MS kraje

Nové návštěvnické centrum je bezbariérové, kromě vybudování venkovních schodišť byla součástí projektu také instalace výtahové plošiny. „I když se jedná o moderní novostavbu, nenarušuje historický ráz areálu. Objekt je zapuštěný ve sníženém severozápadním bastionu, který je oproti přístupové hradní cestě níže o asi dva a půl metru. Je ohraničený původní hradbou a baštou, od cesty jej dělí nová kamenná zeď. Díky novému schodišti si návštěvníci hradu budou moci vychutnat další pohledy do hukvaldské obory a jejího okolí,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo. Doplnil, že součástí krajské investice bylo vybudování požární nádrže. Nachází se před 1. hradní bránou a má zvýšit požární bezpečnost kulturní památky.

Svatováclavské slavnosti na Hukvaldech. 23. září 2023.
Hrad plný pokladů na Hukvaldech. Akce se koná na konci května

„Jsem rád, že kraj průběžně investuje do oprav kulturních památek nemalé prostředky. Konkrétně na hradě Hukvaldy jsme v roce 2019 financovali stabilizaci severovýchodního zdiva paláce hradu, rok na to jsme hradili stabilizaci severovýchodního bastionu, v roce 2021 jsme realizovali projekt, kdy díky digitalizaci hradu vznikla nová aplikace s rozšířenou

realitou. A určitě stojí za zmínku rozsáhlá rekonstrukce renesančního Kühnova paláce, zpřístupnili jsme návštěvníkům jednu z nejstarších částí hradu. Hrad Hukvaldy patří k největším hradním komplexům v České republice a spolu s oborou je úžasným místem pro celodenní výlet. Jeho návštěvníkům se snažíme nabízet stále něco nového, ne nadarmo patří mezi nejnavštěvovanější místa v celém Moravskoslezském kraji,“ sdělil náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Hrad Hukvaldy zpřístupnil nové prostory - 2024.Hrad Hukvaldy zpřístupnil nové prostory - 2024.Zdroj: se svolením KÚ MS kraje

Nové návštěvnické centrum slavnostně zahájilo provoz v rámci víkendové akce Hrad plný pokladů, v rámci které se návštěvníkům představily všechny krajské kulturní příspěvkové organizace. Svou činnost interaktivní formou prezentovala všechna krajská muzea z regionu, Galerie výtvarného umění v Ostravě, ale také Těšínské divadlo, které přímo v areálu hradu dvakrát odehrálo pohádku pro děti a po setmění Baladu pro banditu.