K Palkovicím patří neodmyslitelně Beskydská sedmička

Libor Uher patří mezi známé české horolezce. V roce 2007 vystoupal jako druhý Čech v historii na K2. V dalších letech stanul také na Gasherbrumech I a II a na Broad Peaku. Už jedenáct let pořádá extrémní vytrvalostní závod Beskydská sedmička, při kterém si mohou účastníci vystoupat na pomyslnou beskydskou K2. Překonávají totiž převýšení přes pět tisíc metrů.

Myšlenka uspořádat extrémní přechod Beskyd se zrodila v hlavě Libora Uhra ještě v době, kdy jezdil na expedice do Himálají. Chtěl tímto způsobem umožnit zájemcům, aby alespoň zčásti okusili, jak vysilující je výstup na osmitisícovou horu.

„Beskydská sedmička se narodila jako ilegální extrémní akce pro několik málo kamarádů a extrémistů z řad horolezců a vytrvalostních sportovců. Dodnes nechápu, kam až se posunula. Když jsem s tímto nápadem přišel, rozhodně jsem neuvažoval tak, že by mě tato akce měla živit,“ uvedl Libor Uher.

Jak se žije se závodem Beskydská sedmička, který představuje tvrdou práci po celý rok, jaké jsou plány akce letos, nebo také o tom, že součástí B7 je nedomyslitelně i charita či ochrana přírody ČTĚTE ZDE. 

close Libor Uher při vyhlašování vítězů B7 v roce 2017. info Zdroj: Foto: archiv L. Uhera zoom_in Libor Uher při vyhlašování vítězů B7 v roce 2017.

Tip na výlet: Myslíkovské Lurdy, skalní kaplička nad Myslíkem

Poutní místo zvané Myslíkovské Lurdy se nachází nad obcí Myslík, částí obce Palkovice. Jedná se o skalní kapličku lurdského charakteru. V roce 1946 byla z podnětu faráře Stanislava Dubiny a nákladem Jana Bělunka vybudována v Mankově skále jako poděkování za záchranu jeho života při bombardování města Ostravy během druhé světové války. Kaplička byla vysvěcena 12. září 1946. V květnu 1947 byly do kapličky dodány sochy Panny Marie Lurdské a sv. Bernadetty a místu se začalo říkat „Lurdy“.

close Myslíkovské Lurdy. info Zdroj: Deník / Jalůvková Andrea zoom_in Myslíkovské Lurdy.

Můžeme bez nadsázky říct, že jsme sportovní vesnice, říká starosta Palkovic Radim Bača 

Jak byste jako starosta popsal, charakterizoval obec Palkovice?
Jde o krásnou, příměstskou, podhorskou obec složenou ze dvou vesnic, a sice Palkovic a Myslíku. Disponuje veškerou infrastrukturou. V současnosti se velmi rozrůstá, což je dáno příhodnou polohou v těsném sousedství Frýdku-Místku. Na jednu stranu jsme těsně u města u velké průmyslové aglomerace a na stranu druhou jsme pod horami a do Beskyd to máme kousek. Palkovice představují dlouhou údolní obec, která je z obou stran lemovaná pohořím s nejvyšším kopcem Kubánkov.  

Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Palkovic Radim Bača v rozhovoru mluví o tom, že se obec v současnosti snaží vytvořit centrum, které ji vždycky chybělo, nezapomíná myslet také na ekologii a upozorňuje také na to, že se velmi rozrůstá díky příhodné poloze v těsném sousedství Frýdku-Místku. ČTĚTE ZDE.

close Starosta Palkovic Radim Bača. info Zdroj: archiv Radima Bači zoom_in Starosta Palkovic Radim Bača.

 

Co říká historie

První písemná zpráva o Palkovicích pochází z roku 1437. V těchto letech již pravděpodobně obec delší dobu existovala. Tuto listinu, v níž se hukvaldské a šostýnské panství zastavují Mikuláši Sokolovi z Lamberku, vydal 25. 2. 1437 císař Zikmund. Palkovice vznikly patrně někdy v průběhu první poloviny 14. století jako přímý majetek olomouckých biskupů a nejpozději od roku 1437 byly integrální součástí hukvaldského panství.

Ves patřila typologicky mezi lesní lánové vsi se značným počtem selských statků typickým pro vsi kolonizační. Palkovice byly (podle Ladislava Hosáka) pojmenovány po lokátoru Čeňku Palkovi z Bravantic. Publikace Místní jména na Moravě a ve Slezsku II. uvádí, že základem jména Palkovice je slovo Palek (zn. ves lidí Palkových), patrně deverbativum k páliti. Podle pověsti byly Palkovice rozděleny na dvě poloviny cestou – a tak zněl původní název Puolkovice.

První písemná zmínka o Myslíku pochází z roku 1564. Listina Jana Očka, biskupa Olomouckého, vydává svědectví, že obec Mestlishow, za dřívějších pánů psáno Myslikov, existovala již ve 14. století. K založení obce došlo nejpozději v 1. polovině 15. století, přesněji okolo roku 1437, nedlouho po husitských válkách. Myslík byl stejně jako Palkovice součástí majetku olomouckého biskupství. Původní název Myslíku zněl pravděpodobně Myslíkov. První konkrétnější údaje o obyvatelích pocházejí z konce 16. století. Záznamy o této době informují o fojtu Pavlovi, který vlastnil louky, rybníky, dva mlýny, pole, krčmu a fojtství. Do počátku 14. století bylo patrně údolí Olešné ještě neosídleno. (zdroj: web obce)

INFOBOX

Základní informace o obci Palkovice

Obec Palkovice tvoří dvě části - Palkovice a Myslík. Leží v předhůří Beskyd v okrese Frýdek-Místek. Mají 3 406 obyvatel a katastrální rozlohu 2174 ha. Centrum obce leží v nadmořské výšce 332 m a nejvyššími body obce jsou Kubánkov (662 m n.m.) a Kozlovická hůrka (612 m n.m.). Západní část obce lemuje pohoří Palkovické hůrky (přes 500 m n.m.), ve kterém byla v roce 1969 zřízena přírodní rezervace o rozloze 18,33 ha s jedinečnou ukázkou základních vegetačních typů s bohatým bylinným patrem. 

Slavní rodáci:
Václav Volný (1889-1945) rolník, starosta, válečný hrdina