Pržno se nachází asi tři kilometry severně od města Frýdlant nad Ostravicí a rozkládá se na březích řeky Ostravice. Jedná se o podhorskou vesnici, jižním směrem se nad ní zvedají vrcholy Moravskoslezských Beskyd.

Za příznivého počasí je z obce kouzelný výhled na nejvyšší vrchol Beskyd na Lysou horu (1328 m n.m.). Obcí prochází železniční trať vedoucí z města Frýdek-Místek do Frýdlantu nad Ostravicí a vedou zde turistické trasy do Beskyd.

PRŽNO – cyklostezka

Jezdíte rádi na kole? Pohodovým tipem na výlet je vyrazit cyklostezkou přes Pržno, pokračovat dále do hor a na zpáteční cestě se zastavit v hospůdce NAHŘISTI na výbornou pizzu. Děti si mohou vyhrát například v místním lesoparku Akátek či v létě na jezu řeky Ostravice.

close Umí tady rychle připravit velmi chutnou pizzu. V létě je možnost si venku posedět u piva či kávy. Hospodu NAHŘIŠTI v Pržně si ohromně oblíbili nejen cyklisté, ale také rodiny s dětmi. Na snímku kuchař Petr Žídek. info Zdroj: Deník/Jan Smekal zoom_in Na snímku kuchař Petr Žídek.

Hospodu NAHŘIŠTI v Pržně si ohromně oblíbili nejen cyklisté, ale také rodiny s dětmi. Všichni oceňují příjemné, a navíc klidné prostředí. Na jaře to budou tři roky, co hospodu NAHŘIŠTI provozuje Barbora Manďáková Radová spolu se svým manželem.

Jak se daří kultovní hospůdce NAHŘIŠTI nyní v době koronavirové krize, jaké jsou její hlavní taháky pro místní i davy turistů za normálních časů, jak se podniká v Pržně? odpovědi na tyto a další otázky najdete ZDE. 

Z Pržna je to kousek do lesů a hor

close Starosta Pržna Petr Blokša. info Zdroj: Deník/Jan Smekal zoom_in Starosta Pržna Petr Blokša.

Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Pržna Petr Blokša v rozhovoru mluví o tom, že se obec pyšní příjemným prostředím, díky cyklostezce je hodně oblíbená mezi cyklisty a že chystá rekonstrukci prodejny potravin či staví bytový dům.

Jak se v Pržně žije místním obyvatelům, čím může být Pržno zajímavé pro návštěvníky, jak se obec potýká s pandemií a jaké jsou plány do budoucna?
O tom všem v kompletním rozhovoru se starostou Pržna Petrem Blokšou, který najdete ZDE. 

Pržno v datech

Rok založení: 1573
Počet obyvatel: 1060

Skladatel a dirigent z Pržna

Boris Hajdušek (1929-2009) byl skladatel a dirigent a ač nebyl prženským rodákem, vlastně celý svůj život v Pržně prožil.

Žil zde se svými rodiči a později se také seznámil i se svou manželkou. Celým životem jej provázela hudba, ať už jako člena Janáčkovy filharmonie v Ostravě a současně člena Janáčkova komorního orchestru, se kterým procestoval téměř celý svět, či jako dirigenta Dechového orchestru závodu Ferrum ve Frýdlantu nad Ostravicí (od roku 1959). S tímto orchestrem se zúčastnil různých soutěží i s mezinárodní účastí a pravidelně se zúčastňovali Kmochova Kolína, stejně jako mnoha zahraničních koncertů. Na těchto soutěžích získali množství ocenění.

Později začal také skládat - komponuje písně na slova lidových básnířek A. Dřevjané a F. Pituchové. Složil množství skladeb pro dechové orchestry, které mají stále na svém repertoáru známé dechové orchestry u nás i v zahraničí. Také vedl v 90. letech Lašský smíšený pěvecký sbor v Bašce a dirigoval i dechový orchestr například v Kopřivnici.

Jeho hudební aktivity bohužel začal stále více ovlivňovat zhoršující se zdravotní stav. Přesto je hudba stále náplní jeho života a když už ne jako aktivní dirigent, věnuje se skladatelské činnosti. K jeho nejznámějším skladbám pro dechové orchestry patří: Na rozehrání, Troják, Měsíc nad Beskydem, Staročeské noty, Prostá píseň, Přátelství, Kwaki kwak, Podivný valčík, Zlatá neděle, Pro radost, Skok přes kůži, Dnes vám zahrají frajeři, Z našeho kraje a další. Boris Hajdušek zemřel dne 18. června 2009 ve věku nedožitých 80 let.