Vítejte v obci Vojkovice

Vojkovice představují klidnou obec, která je vhodná pro bydlení s dobrou dostupností do Frýdku-Místku, Třince a Českého Těšína. Lidé tady mohou najít místa pro sportovní i kulturní vyžití. Funguje zde řada spolků, klub maminek, sbor dobrovolných hasičů, střelci, fotbalový oddíl i kynologický klub či klub seniorů. Vzhledem k tomu, že se obec nachází v podhůří Beskyd, vybízí k mnoha výletům do hor. Blízko je to odtud třeba na Prašivou. V létě je pak v dosahu Žermanická přehrada.

Takto svou obec charakterizuje starosta Vojkovic Petr Tesarčík. Jsou Vojkovice něčím výjimečné či originální v porovnání s jejich okolím? A jak se ve Vojkovicích žije místním obyvatelům? Jaké jsou plány Vojkovic dál do budoucnosti? To vše a další témata v rozhovoru starosty pro Deník. ČTĚTE ZDE. 

Starosta Vojkovic Petr Tesarčík.Starosta Vojkovic Petr Tesarčík.Zdroj: Deník/Jan Smekal

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1520. Pravděpodobně byly Vojkovické pozemky majetkem "tluků" z Tošanovic. Za Rakouska-Uherska si místní obyvatelé přidělávali taháním vozů přes místní potok Lučinu. Jistou zajímavostí je že obec nemá kostel, ten je však nahrazen kaplí, ve která se využívá Dobratickou farností asi 5krát ročně. Během 2. světové války byla část obce v Protektorátu Čechy a Morava a část byla součástí říše. Hranici tvořila řeka Lučina. (zdroj: cs.wikipedia.org)

Bývalý lihovar, dnes Koníčkův dvůr

První zmínka o zřízení hospody v areálu nynějšího Koníčkova dvora u brodu na břehu říčky Holcziny je z roku 1798. V záznamech Státního archivu v Opavě z roku 1820 je již budova vedena pod číslem 49 jako panská hospoda Wirthaus (Hostinec). Příchod židovské rodiny Glesingerů do Vojkovic není přesně znám, ale odhaduje se, že to bylo někdy v roce 1840.

Letos to bude 15 let, co vojkovický pivovar Koníček uvařil první pivo. Vznikl jako jeden z prvních minipivovarů. Za dobu své existence si získal spoustu příznivců. Momentálně nezažívá lehké období, stejně jako všechny ostatní výrobní podniky, kde jejich odběratelé jsou převážně v oblasti gastronomie. Jak se pivovaru daří v době pandemie, co vše zvládá a chystá nového, o překvapení v rámci oslav patnácti let. Vše v článku, ČTĚTE ZDE.

Majitel pivovaru Koníček Mojmír Velký s dcerou Šarlotou.Majitel pivovaru Koníček Mojmír Velký s dcerou Šarlotou.Zdroj: archiv Pivovaru Koníček

Výroba lihu začala, podle zápisu Obchodní komory v Opavě, 2. listopadu 1864. Proslulý byl především likér Vojkovská hořká, který sestával z 53 bylin a svého času patřil k uznávaným žaludečním likérům. Výroba lihu byla zastavená v roce 1948, definitivní tečkou byl pak rok 1952, kdy byla budova přestavěna na kravín. Novodobá historie objektu se začala psát po roce 1989, kdy zde začala působit zemědělská firma TOZOS. Ta zde zřídila jatka. V průběhu let se dalším majitelem objektu stala firma Těšínské jatky. V listopadu 2016 koupil objekt s přilehlými parcelami majitel Pivovaru Koníček Mojmír Velký a dal tak impuls k zahájení činnosti firmy Vojkovický pivovar, s.r.o. (zdroj: cs.wikipedia.org)

K TÉMATU

Vojkovice v datech


Rok založení: 1520
Počet obyvatel: 725

Slavní rodáci:

Lubomír Pokluda (*1958), bývalý český fotbalista, útočník, reprezentant Československa, držitel zlaté medaile z Olympijských her v Moskvě roku 1980.

Zajímavost

V roce 2006 byl založen zdejší minipivovar Koníček sládkem Mojmírem Velkým, který po absolvování pivovarské školy a následné sladovnické štaci v nedalekém pivovaru v Nošovicích, si šel vlastní cestou a začal vařit pivo do svého malého nezávislého minipivovárku. 2. června roku 2006 byla slavnostně uvařena první várka piva, světlý výčepní ležák Ryzák 11 %. V červenci stejného roku začalo pivo téct v mateřském Hostinci a pensionu U Koníčka.

Tip na výlet:

Výletiště ve Vojkovicích

Výletiště ve Vojkovicích.Výletiště ve Vojkovicích.Zdroj: archiv obce

Místo se nachází asi deset kilometrů od Frýdku-Místku. Rozšířené výletiště se slavnostně otevře letos na jaře. Celý areál je teď rozdělen na část odpočinkovou, jejíž hlavní dominantou je kamenné ohniště a část herní. Herní část není jen pro děti. Obsahuje sice prvky jako jsou strážní věže, opičí dráha nebo houpačky, ale na své si přijdou také ti starší, pro které bude k dispozici petanquové hřiště.