Pavel Pezda byl do funkce jmenován v úterý po jednání městské rady. Obří organizaci dosud řídil dočasně, a to po na hodinu odvolaném Tadeuszi Hlawickovi. Toho rada zbavila funkce před Vánoci, podle vedení města si dlouhodobě neplnil své povinnosti. „Sociální služby města Třince jsou obrovskou příspěvkovou organizací. Určitě je co zlepšovat, od pracovních prostředků přes vztahy ke klientům,“ prohlásil Pezda.

SSMT mají zhruba 180 zaměstnanců a několik stovek klientů. Pezda od září pracoval na třineckém odboru sociálních věcí, předtím byl produktovým manažerem chráněných dílen v Jablunkově. „K rozpočtu SSMT bych se nyní nerad vyjadřoval, oficiálně nemám v ruce ještě ani rozhodnutí o dotacích od ministerstva práce a sociálních věcí. Vím ale, že u Nýdku je dotace 360 tisíc korun. To je strašně málo, jsem rozhodnutý se proti tomu odvolat,“ řekl Pezda redakci.

V Nýdku funguje Domov pro seniory.

Tadeusz Hlawiczka strávil v ředitelských funkcích bezmála dvacet let, z toho osmnáct jako šéf domova důchodců na Sosně. V čele SSMT, které vznikly v lednu 2006 sloučením několika subjektů, skončil 17. prosince. Na důvody jeho odvolání se v úterý vedení města zeptal zastupitel Stanislav Sajdok (SN 2). Podle místostarostky Milady Hejmejové (SN 1) Hlawiczka například neuzavíral s klienty individuální smlouvy, přestože mu to ukládal zákon. „Smlouvy byly jen rámcové,“ řekla Hejmejová. „Pan ředitel také pozdě uzavřel smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Nepožádal o dodatečné vyplacení těch poplatků, na které měly Sociální služby nárok.“

Podle starostky Věry Palkovské (SN 1) Hlawiczka ohrozil přísun financí do rozpočtu SSMT i města. „I po opakovaném upozornění úkoly nesplnil a došlo k odvolání,“ řekla Palkovská.

Přečtěte si také:

Sociální služby v Třinci chce řídit sedm lidí

Ředitele na hodinu odvolali