„Chci se trošku kulturně pobavit, chodím každý rok. Mám rád dechovku,“ shrnul dvaašedesátiletý Jan Lipus. „Přijdou přátelé, povídá se o všeličem. Je to tradice. Každý je unaven, tady si odpočine. Večer se i tancuje,“ dodal. Lipus seděl u stolu s Adamem Kostkou, jemuž tu a tam vyprávěl vtipy a veselé historky. „Já nejsem moc velký pivař, ale tři nebo čtyři vypiju,“ odhadoval čtyřiasedmdesá­tiletý Kostka.

„Já jsem sedmnáct let v důchodu, 42 roků jsem dělal na ocelárně v Třinci,“ vyprávěl. „Tady jsem kvůli hudbě, potkám se tu s kamarády. Pivo je chlazené, možná až moc,“ konstatoval. „Já jsem tady podruhé, akci vidím slibně. Jestli ovšem vyjde počasí až do konce,“ poznamenala osmnáctiletá dívka z Jablunkova, která pomáhala v jednom ze stánků.

„Přišel jsem, abych ochutnal nové druhy piva,“ připustil s úsměvem Krystian Zahraj z Dolní Lomné. Atmosféru pivních slavností zažil vůbec poprvé, do Nýdku vzal i svou vendryňskou snoubenku. „Večer se chystáme na to prase,“ ukazoval směrem k rožnícímu se masu, které hlídal jeden z místních hasičů.

Oficiálním mluvčím Bierfestu je místní řezbář Jan Vitásek. „Letos je to opravdu jedenáctý ročník. S tím nápadem přišel Milan Suszka, ta první představa byla udělat něco, co tu ještě nebylo. Začátky byly velice skromné, úplně první ročník byl ještě mimo náměstí, ale postupně se to rozrůstalo, začala se dělat místní jídla,“ připomněl Vitásek. Dnes je Bierfest obří akcí, na které se běžně baví dva až tři tisíce lidí.

Vitásek s oblibou říká, že určitou část příchozích vždy tvoří „přespotokoví“ a „přesplotoví“. „To jsou lidé, kteří neváhají dvě tři hodiny dumat, jak by se do areálu mohli dostat bez vstupného. Některým se to podaří, ale ten pocit „já prolez“ je tak silný, že tady stejně utratí třeba i pětistovku,“ míní mluvčí.

Když zazněla informace, že návštěvníci mají k dispozici sedmnáct druhů piva, Vitásek reagoval, že jich napočítal devatenáct. „Ale není nutné se handrkovat,“ řekl. Podle něj je velkou výhodou, že akci zaštiťuje obec, která po místních spolcích nepožaduje poplatky. „Sokol, myslivci, hasiči, SRPŠ, Červený kříž, všichni si tu mohou na svou činnost něco vydělat,“ naznačil.

Návštěvníky v sobotu večer bavila například kapela Turbo, tradiční součástí Bierfestu je diskotéka. Lidem předváděl své umění i špičkový barman Milan Tomiczek. Pětadvacetiletý muž z Milíkova v jednom ze stánků zájemcům připravoval různé druhy nápojů. Vitásek se o budoucnost pivních slavností nebojí. „Je prakticky jasné, že to bude pokračovat dále. Do Nýdku to patří,“ uvedl mluvčí.