Vznik tohoto poutače je spíše náhodný. „Když jsem se jednou vracel domů do Nýdku, viděl jsem vysokozdvižnou plošinu, pomocí které zaměstnanci Povodí Odry káceli mohutnou lípu, která již ohrožovala okolí,“ prozradil sochař Jan Vitásek. Ten okamžitě vysedl z auta a přemluvil dělníka, aby strom dále nekácel.

„Bylo to na poslední chvíli, ze stromu už zbývalo pokácet sedmimetrový zbytek kmenu,“ upřesnil Vitásek, který ihned začal jednat se starostou Nýdku a Povodím Odry o využití torza kmene. „Zrodil se mi v hlavě nápad. Kmen se totiž nachází v místě nýdecké křižovatky, kde začíná Rytířská stezka na Čyntoryji. Dokázal jsem si zde představit poutač,“ vysvětlil Vitásek.

Sochař pak s vedením obce doladil své představy. Z jedné strany kmenu bude vytesán nápis Rytířská stezka a ukazatel směru. Příchozí od Čyntoryje zase uvidí nápis Nýdek. Na kmenu má své místo i erb obce, letopočet vytvoření a nechybí ani jméno autora a jeho syna, který mu při práci pomáhal. „Do díla jsme se se synem dali 1. dubna. Nejdříve jsme museli odhrnout zbytky sněhu, který ještě u kmenu byl. Poté jsme pomocí seker a „kopáčů“ začali odstraňovat kůru až do míst, kde jsme dosáhli,“ popsal začátek prací Vitásek.

Následující den se kolem kmene postavilo lešení a sochaři pokračovali ve zbavování kmene od kůry a lýka, aby zůstalo jen čisté dřevo. „Pak jsem musel nakreslit svou představu na připravený kmen, vždyť velikost písmene je až pětasedmdesát centimetrů. A pak jsme dlabali, až písmena „vystoupila“ z kmene. Posledním krokem bylo nanesení několika vrstev nátěrů,“ pokračoval Vitásek. Hotové dílo vznikla z kmene o průměru téměř jeden metr a výšky sedmi metrů. Stáři lípy sochař odhadl na devadesát až sto let.

„Tímto jsem chtěl také dokázat, že ne vše se musí hned pokácet a spálit, ale že se překážející věci dají využít i smysluplně,“ uzavřel Vitásek. Dílo bylo kompletně dokončeno ve čtvrtek, kdy zmizelo i lešení. Od pátku mohou novou dominantu Nýdku obdivovat nejen místní, ale také turisté.