ociálně demokratická politička označila předlohu za rozmělňování základního modelu rodiny. „Vkliňují se požadavky, aby se sexuální výchova a homosexuální výchova dostávala do škol, a snižuje se věk dětí, které jsou s těmito praktikami a s touto výukou seznamovány. A nakonec posledním krokem je prosazování snižování věku pro sexuální styk. Homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi," pronesla ve středu ve sněmovně, kterou se v tu chvíli začaly ozývat výkřiky. Poslankyně mluvila také o homosexuální lobby, loni dokonce iniciovala vznik petice proti adopci dětí homosexuály.

Děti v homosexuálních rodinách podle ní mohou být vystaveny rizikovým faktorům. „Je tam vysoká promiskuita, vysoký výskyt pohlavních a jiných chorob, nadprůměrný sklon k alkoholu a drogám ve srovnání s heterosexuální společností, vyšší míra výskytu duševních a mentálních poruch, výrazně kratší věk dožití, výrazně vyšší výskyt násilného chování u homosexuálů," řekla poslancům.

MINISTRYNĚ: JE TO SNŮŠKA NESMYSLŮ

Nytrovou, která je mimo jiné členkou Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny, za její výroky odsoudila stranická kolegyně a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Projev Nytrové označila za dlouhou snůšku nesmyslů. Ministryně na svém účtu na sociální síti Twitter dokonce vyzvala poslankyni z Frýdku-Místku, aby přestoupila do jiné strany, ta to ale odmítla.

Výroky Nytrové odsoudil i předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. „Chci se s ní sejít, nechci, aby vystupovala takovým způsobem. Problém je, že netolerance a podobné předsudky jsou mezi lidmi ještě stále velmi rozšířené a je s tím potřeba bojovat. Ne militantně, ne aktivisticky, ale trpělivou debatou a reálnými argumenty," uvedl Sobotka. Zatím není jasno, kdy se bude v projednávání novely pokračovat.

Nytrová, která byla do roku 2014 městskou zastupitelkou a v současnosti sedí za ČSSD i v krajském zastupitelstvu, se do sněmovní rozpravy zapojuje zřídka. Podle stenozáznamu předstoupila k mikrofonu před poslance v letošním roce jen několikrát při ústních interpelacích se zeptala premiéra Sobotky na valorizaci penzí a boj proti korupci, v květnu promluvila jako zpravodajka výboru pro sociální politiku a na začátku června seznámila poslance s návrhem novely zákona o pomoci v hmotné nouzi.