VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O budoucnosti Evropy okem Zdeňka Velíška

Frýdek-Místek - Modrý salonek v místecké městské knihovně měl zcela zaplněnou kapacitu. Tento týden zde zavítal zahraniční reportér Zdeněk Velíšek. Přijel debatovat a polemizovat na přednášku s názvem Budoucnost Evropy v dnešním světě. Nezaměstnanost mladých lidí vidí jako společenský problém v naší kultuře.

7.6.2013 1
SDÍLEJ:

Živé vstupy nemiluje. Zdeněk Velíšek patří k nejvýraznějším českým zahraničním reportérům. Obdiv kolegů si získal jak pro svůj věk, tak především kvůli propracovaným reportážím.Foto: Libor Blažek

Lidé se zde mohli dozvědět něco o ekonomice, zemědělství, průmyslu i o sociálních záležitostech, které se týkají evropských zemí.

Iniciátorem besedy byl ředitel knihovny Tomáš Benedikt Zbranek, který na začátku vysvětlil: ,,Většina akcí, které pro občany pořádáme, samozřejmě má spíše regionální význam. Čas od času však pozveme i významnější osobnost, která je schopna zaplnit Modrý salonek do posledního místa. Velmi mě potěšilo, že pan Velíšek přijal mou nabídku a dorazil do Frýdku-Místku."

Co přilákalo veřejnost na tuto přednášku a jak se o ní lidé dozvěděli? A byli rovněž spokojeni? „Přilákala mě zde osobnost Zdeňka Velíška a téma této přednášky. Já ho totiž považuji za objektivního a zkušeného reportéra, není jako někteří bulvární redaktoři," sdělila Pavla Pauzová z Frýdku-Místku.

Na přednášce se debatovalo i o prožívání krize v evropských zemích, probíraly se veřejné dluhy států, centralizace evropské moci, také ekonomický celek Evropy a její stárnoucí hospodářství a průmysl. Taktéž o společném životě různých národnostních kultur v dnešní době, o důležitosti zemědělství a jeho vlivu. Dalším tématem byla nezaměstnanost mladých lidí. Diskutovalo se, jaký bude mít dopad na náš stát, i o snaze se jí zbavit.

Nezaměstnanost v České republice zaujala Zdeňka Velíška natolik, že tuto situaci okomentoval.

„Doslova nám to přerůstá přes hlavu. Mladých lidí jsou takové zástupy a vlády se zatím drží, což mě udivuje. Vidím to jako veliký společenský problém v naší kultuře. V dnešní době je mládež hodně zanedbaná," konstatoval Zdeněk Velíšek.

„Přišla jsem tady, protože se mi líbilo téma přednášky Budoucnost Evropy v dnešním světě. A jak se dívám, nepřilákalo to jenom mě. Byla jsem zvědavá na Zdeňka Velíška. Zaujalo mě, že má takový přehled ohledně celé Evropy. Taktéž se mi líbil jeho pesimistický názor na nezaměstnanost mladých lidí, se kterým souhlasím. Vypadá to, že ví, o čem mluví," řekla třiadvacetiletá Eva Půčková z Frýdku-Místku.

„Jsem velice spokojená se samotnou přednáškou. Zaujal mě jeho pesimistický názor na nezaměstnanost mladých lidí u nás v České republice. Je to tvrdý oříšek a jeho rychlé rozlousknutí v brzké době nevidím ani já. Byla jsem strašlivě překvapena, panovala zde příjemná atmosféra a přišlo dost lidí. Vidím, že lidé mají zájem o to, co se děje ve světě. Pan Velíšek je ikonou, která dokáže lidi přitáhnout," uvedla sedmačtyřicetiletá Jana Liberdová ze Sviadnova. Lidé měli spoustu dotazů, které se týkaly nejen naší země, ale i dalších států Evropy, a zkušený reportér jim na ně rád odpovídal. Po dlouhé debatě a polemice, kam vlastně spěje budoucnost Evropy, zakončil Zdeněk Velíšek přednášku slovy: „Já jsem někdo, kdo se díval a který se ještě dívá. A co jsem viděl, jsem vám tady popsal."

MARKÉTA KMECOVÁ

Autor: Redakce

7.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajští lidovci se sjeli do Frýdku-Místku, aby sledovali vývoj výsledků voleb.
13

OBRAZEM: Krajští lidovci ve sněmovně získali jen jeden mandát

Zásah hasičů u požáru střechy kotelny na velké pile v Bystřici.
8

V Bystřici hořela střecha kotelny na pile

Řepiště domácí televizní premiéru neustáli, po zápase se radovala Doubr

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Škola v Bukovci získala Pečeť kvality

Základní škola a Mateřská škola Bukovec je jednou ze čtyř škol, které získaly ocenění Pečeť kvality. Půjde příkladem ostatním školám.

Letečtí záchranáři trénovali v Beskydech

Areál Opálená v Beskydech se na pár chvil stal ve čtvrtek cvičištěm specialistů letecké záchranné služby v Ostravě. Cvičení se ale nezůčastnili pouze piloti, lékaři a zdravotničtí záchranáři, ale také horská služba jak z Beskyd, tak Jeseníků za doprovodu rakouských instruktorů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení