Ředitelka ZŠ a MŠ Sviadnov čelí od loňska opakovaným pokusům o odvolání z funkce. Vše začalo loni na konci léta. 18. září byla Renata Kubalová, podle svých tehdejších slov bezdůvodně, na návrh školské rady odvolána poprvé. Přišlo upozornění, že krok je nelegální, a 24. září 2013 byla ředitelka do funkce jmenována zpět.

Uplynulo půl roku a 16. dubna bylo vyhlášeno konkurzní řízení na novou ředitelku školy.

Říká, že to vnímá jako mstu a šikanu

Konkurzu se letos na jaře zúčastnila i stávající ředitelka Renata Kubalová a komise ji do funkce doporučila jako nejvhodnější kandidátku. Radní ovšem nejmenovali nikoho, oficiálně to zdůvodnili tím, že mezi uchazeči byla „malá konkurence".

„V té době jsem celou situaci začala vnímat jako stalking, osobní mstu a šikanu. Proto jsem se rozhodla bránit," řekla včera Deníku Renata Kubalová. Není bez zajímavosti, že v době, kdy se blížily komunální volby, se radní rozhodli opět revokovat své rozhodnutí a stávající ředitelku do funkce nakonec jmenovali, a to na další šestileté období.

V ZŠ a MŠ Sviadnov následovaly kontroly České školní inspekce i audity. Z nich škola vyšla „bez ztráty kytičky", závěry hovoří o tom, že škola si vede dobře jak ekonomicky, tak po pedagogické stránce. Před dvěma měsíci zasedala školská rada, která konstatovala dobré manažerské vedení školy a to, že Renata Kubalová ve funkci ředitelky odvádí kvalitní práci.

Po komunálních volbách zasedli ve vedení obce staronoví radní a obměnily se komise.

Řeha: Jak to víte?

A v polovině prosince bylo svoláno zasedání školské rady, na kterém podle informací redakce opět padl návrh na odvolání ředitelky ZŠ a MŠ Sviadnov.

„Kde jste tu informaci vzal? To je zajímavé… Mě by zajímalo, kde jste tu informaci získal," reagoval v pátek sviadnovský starosta Boris Řeha na dotaz, zda může potvrdit, že radní se budou návrhem ještě letos zabývat sejít se mají 31. prosince dopoledne. Situaci kolem Renaty Kubalové nechtěl starosta dále komentovat. „Já vám k tomu nic víc neřeknu, na shledanou," pravil. Ani předseda školské rady Pavel Holub nebyl o moc sdílnější.

„Není to výmluva, ale nemohu se k tomu samostatně vyjadřovat. Nejsem oprávněn k tomu, abych něco potvrzoval, a je na starostovi, jaké informace budou poskytnuty do médií. Pokud mi starosta udělí svolení, velice rád budu spolupracovat," řekl redakci Pavel Holub.