Celkem osm obcí ve frýdecko-místeckém okrese má téměř jasno, kdo ve volbách uspěje. Důvod je prostý, voliči budou vesměs vybírat jen z jedné kandidátní listiny.

Specifické jsou v tomto směru Kaňovice, kde je celkem sedm kandidátek, ale na každé figuruje jen jedno jméno, včetně současného starosty Adama Supíka. Sečteno a podtrženo sedm jmen se uchází o sedmi zastupitelských židlí.

Současný starosta Hrčavy Petr Staňo.
Bude starosta Hrčavy starostou Čierne?

V Dolních Tošanovicích čítá zastupitelstvo devět míst a do voleb jde v této obci jen Sdružení nezávislých kandidátů s devíti jmény, mezi kterými nechybí stávající první muž obce Pavel Blabla. Nového starostu budou od podzimu určitě mít v Pazderně, Smilovicích i Hrčavě.

Důvod stávající nekandidují. Zdejší nová sedmičlenná zastupitelstva tak budou volit svého nového starostu ze sedmimístné kandidátky. V Pazderně jde do voleb kandidátka SNK obec Pazderna, ve Smilovicích Smilovice nezávislí a v Hrčavě ANO 2011.

Kuriózní situace je v obci na Trojmezí. Současný starosta Hrčavy Petr Staňo bude kandidovat v sousední obci Čierne.

Odra v období sucha. Ilustrační snímek.
Sucho v moravskoslezském regionu trvá, situaci zachraňují nádrže

„O tom, že v Hrčavě nebudu kandidovat, jsem rozhodnutý delší dobu,“ řekl Deníku před několika týdny Petr Staňo, který má dvojí občanství české a slovenské.

„Cíle mívám vždy nejvyšší, proto do tamních komunálních voleb jdu s tím, že budu usilovat o post starosty,“ upřesnil Staňo, který by se, pokud tomu tak bude, určitě zapsal do historie kolik lidí se může pochlubit tím, že starostovali ve dvou státech?

I Žermanice povede nový starosta, protože současná první dáma Světlana Šipulová nekandiduje. V obci, kde mají sedmičlenné zastupitelstvo, jde do voleb osmičlenná kandidátka s názvem Pro Žermanice.

I v Bocanovicích mají na kandidátce, Pro obec Bocanovice, o jedno jméno více celkem 8. Ale mezi nimi nalezneme i současného starostu Martina Paducha.

Podobně jsou na tom ve Lhotce, akorát o sedm míst v zastupitelstvu se uchází devítičlenná kandidátka Nezávislí kandidáti. V ní figuruje i nynější starosta Zdeněk Kubala.

Kolik kandidátů na listině?
Počet kandidátů na kandidátní listině je limitován počtem členů volených do příslušného zastupitelstva obce. Jsou-li pro volby do zastupitelstva obce vytvořeny volební obvody, může volební strana na kandidátní listině pro každý volební obvod uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik členů tohoto zastupitelstva má být v tomto volebním obvodu voleno.

V obcích, kde se má volit 7 a méně členů zastupitelstva, může volební strana na kandidátní listině uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet členů volených do příslušného zastupitelstva obce zvýšený o jednu třetinu a zaokrouhlený na celé číslo dolů. Například v obcích, kde se má volit 7 členů zastupitelstva, může být na kandidátní listině uvedeno až 9 kandidátů, má-li se volit 6 členů až 8 kandidátů a má-li se volit 5 členů až 6 kandidátů.

Pětasedmdesáté výročí popravy občanů u trati v Lískovci - Ilustrační foto.
Město si připomene popravené
Ilustrační foto.
Podomní prodejci si nedají říct