VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O tomto víkendu opět propuknou volby

Frýdek-Místek - Už tento týden se opět otevřou volební místnosti. Lidé si zvolí své zástupce nejen do krajského zastupitelstva, ale ve frýdecko-místeckém volebním obvodu si také na příštích šest let vyberou svého senátora. O přízeň voličů se uchází celkem pět kandidátů.

15.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Strakonický deník

Čtyři z nich zastupují velké politické strany a pátý je, jako jediný z nich, nezávislý.

Každý z kandidátů ve své volební kampani volí jinou strategii.

Někteří se opírají o politickou podporu svých kolegů z vysoké politiky, jiní staví na svých osobních vlastnostech a zkušenostech.

Pro každého z nich jsou také důležitá jiná témata, která by chtěli z pozice senátora prosazovat.

Eva Richtrová sází na získané zkušenosti v politice

Frýdecko-místecká primátorka Eva Richtrová, která do senátu kandiduje za ČSSD, staví na své osmnáctileté zkušenosti na všech úrovních komunální politiky i na předchozí pedagogické praxi.

„Dnes a denně se všichni primátoři setkáváme s neustálým přesouváním dalších a dalších kompetencí výkonu státní správy na obce a města, ale bez odpovídajícího finančního vyrovnání. I když vláda dala závazek, že s každým dalším zákonem bude vyčíslovat finanční dopad na města a obce, v devadesáti procentech zákonů se tak neděje. Proto je podle mne nutné v senátu posílit tu skupinu senátorů, kteří budou zákony posuzovat i podle jejich dopadů na obce a města a jejich obyvatele, protože nesoulad povinností s financováním se odráží na nás všech,“ pověděla Eva Richtrová.

„I zde by mělo platit, že co si stát u měst a obcí objedná, to ať taky zaplatí. Na výkon státní správy dnes obce a města musí vynakládat finanční prostředky, které by jinak mohly dát jinam, například do oprav více chodníků či místních komunikací,“ vysvětlila Eva Richtrová.

Kandidátka na senátorský post za sociální demokracii také není právě příznivkyní vládních reforem. „Sama mám tři dospělé děti, šest vnoučat, příbuzné v důchodovém věku a v rodině i zdravotně postižené dítě. S rodinou i s lidmi, kteří za mnou přicházejí do úřadu, denně prožívám jejich starosti a snažím se poradit nebo pomoci. Vím tedy, jaký negativní dopad mají reformy současné vlády především na rodiny s malými dětmi, na důchodce a sociálně slabé rodiny, na nemocné i jakkoliv zdravotně postižené. Je třeba zastavit další experimenty současné vlády především ve zdravotnictví, sociální oblasti i školství,“ konstatovala Eva Richtrová.

Během své kampaně také porovnala zkušenosti. „Stávající senátor neměl žádnou zkušenost z politického působení, takže svá politická volební hesla neměl šanci naplnit. Za celé volební období nebyl příliš vidět, neoslovil žádnou svou aktivitou a sliby dané před šesti lety ve volební kampani nesplnil. V senátu by měl být ten, kdo problémy našeho regionu bude řešit, a ne jen slibovat,“ míní Eva Richtrová.

František Kopecký chce podpořit rodiny a děti

Současný senátor za ODS František Kopecký letos kandiduje podruhé. Narozdíl od své minulé volební kampaně, kdy byl jeho ústředním tématem rozvoj cestovního ruchu a odtud také pochází termín Beskydský Kitzbühel, tento rok chce voliče oslovit hlavně tématem vzdělávání.

„Podmínky pro rozvoj cestovního ruchu v Beskydech se nám podařilo posunout o velký kus dopředu a osobně jsem pomáhal při realizaci řady projektů,“ zhodnotil František Kopecký.

„Stýkáme se se zástupci sportovních areálů v Beskydech a společně prosazujeme projekty. Tak například na Bílé vznikla čtyřsedačková lanovka, stále přibývá upravených běžkařských stop, cyklostezek, vznikají nové restaurace, hotely a penziony. Jiným příkladem mohou být i dva pravidelné linkové spoje na Lysou horu. Symbolickou tečkou našich úspěchů je pak otevření osmnácti jamkového golfového hřiště na Ostravici, které vyjadřuje, kam se cestovní ruch v Beskydech za posledních několik let posunul,“ vyjmenoval senátor.

Ani v letošních volbách František Kopecký překvapeními nešetří. Nyní přichází například s myšlenkou udělat z Frýdku-Místku opět univerzitní město. „Zasadím se o vznik vysokoškolské fakulty. Více než šedesátitisícovému Frýdku-Místku by slušelo, aby tu byla vysoká škola. Na trhu chybí dřevařské obory, přitom tu vznikl silný dřevařský klastr, v Paskově je nová obrovská pila a významným podnikem v regionu je i Biocel. Absolventi takové vysoké školy by tak mohli být blíže praxi,“ vysvětlil průkopnickou myšlenku František Kopecký.

Mimoto ve svém volebním programu slibuje například i pomoc rodičům daňovým zvýhodněním a možností pružné pracovní doby, podporu vzdělávání, prosazení větších investic do nových technologií pro ochranu ovzduší. „Vedu také občanské sdružení Iniciativa obchvatu Frýdku-Místku, který se zasazuje o co nejrychlejší zahájení stavby obchvatu,“ podotkl senátor.

V příštím volebním období chce také podporovat mimoškolní zájmy dětí a mládeže. „Sám jsem sportovec tělem i duší a myslím, že je velmi důležité v dětech podporovat smysl pro sport a tím také pro hodnoty fer play,“ upřesnil.


Svatomír Recman již poznal život z té horší stránky

Ani komunista Svatomír Recman není v politice žádným nováčkem. Už osmnáct let je členem zastupitelstva města a čtrnáct let z toho působil i jako poslanec parlamentu.

Na život se ovšem podíval nejen „shora“ z poslaneckého křesla, ale také z opačné strany. Po skončení poslaneckého mandátu před dvěma lety totiž skončil v řadách nezaměstnaných.

„Hledal jsem uplatnění a zaměstnání. Na vlastní kůži jsem poznal, že to není jednoduchá věc, zejména když je vám padesát let. Skončil jsem, jako tisíce dalších zaměstnanců a živnostníků, kteří ztratili práci, na několik měsíců jako nezaměstnaný na úřadu práce. Pozitivum, pokud o tom jde takto hovořit, vidím v tom, že jsem poznal odvrácenou tvář současné kapitalistické demokracie, která není schopna zajistit jedno ze základních lidských práv, právo na práci,“ pověděl Svatomír Recman.

Voliče by chtěl v letošních volbách oslovit mimo jiné i snahou o urychlení stavby obchvatu Frýdku-Místku. „Je důležité získat na vládní úrovni i v parlamentu podporu urychleného zahájení prací na obchvatu města včetně finančního zabezpečení z prostředků státu i Evropské unie,“ míní Svatomír Recman. Mimoto je pro něj důležité i téma umístění radarové základny na území České republiky.

„Podpořím zákon, který by občanům umožnil se formou referenda vyjádřit k umístění radarové základny Národní protiraketové obrany Spojených států amerických na území České republiky, které také jednoznačně odmítám,“ řekl Svatomír Recman.

Jako senátor by také chtěl podpořit návrhy zákonů směřujících k možnosti vyčerpání finančních prostředků Evropské unie určené na projekty v České republice. „Chtěl bych také podpořit projekty obcí a podnikatelů v rámci Euroregionu Beskydy a rozvojových programů Moravskoslezského kraje, které jsou zaměřeny na zvýšení zaměstnanosti, udržení a tvorbu nových pracovních příležitostí, zvyšování vzdělanosti občanů, rozvoj turismu, zlepšení životního prostředí a podobně,“ vyjmenoval hlavní myšlenky své volební kampaně Svatomír Recman, který také ostře odmítá současné vládní reformy zdravotnictví a důchodového systému.

Pro Petra Hartmanna je velmi důležitá morálka

Lidovec Petr Hartmann sází především na morální hodnoty, odpovědnost a solidaritu. Chce zlepšit komunikaci na politické úrovni, podporovat podnikatele a soustřeďuje se i na sociální témata a zdravotnictví.

„Každý, i sebeúspěšnější člověk, se může dostat do situace, kdy si nevystačí sám a potřebuje solidaritu ostatních. Proto je třeba zachovat solidaritu zdravých s nemocnými, mladých se starými. Je třeba zajistit dostatečné kapacity efektivně fungujících sociálních služeb,“ vysvětlil Petr Hartmann. „Budu proto prosazovat zachování základní sítě veřejnoprávních nemocnic a zapojování pacientů do léčby a zasazovat se, aby zákony podporovaly rodinu jako základ společnosti,“ řekl.

Problematiku zdravotnictví vidí i ze své současné pozice ředitele frýdecké léčebny pro dlouhodobě nemocné Gaudium. „Myslím si, že je potřeba posilovat práva pacientů, jako je například dodržováni intimity. Ve zdravotnictví by měl platit jakýsi etický kodex a ten je potřeba šířit osvětou mezi lidmi,“ řekl Petr Hartmann.

Nutnost změny vidí také v některých zákonech, nedostatky jsou podle něj například v současném postavení rodičů a žen – matek. „Chtěl bych podpořit vznik zákonů, které by posilovaly rodinu a postavení rodičů ve společnosti. Zvláště potřebný je podle mého názoru zásah do penzijního systému. Chtěl bych se zasadit se také o přímou podporu starých a hendikepovaných, nikoliv ale organizacemi, nýbrž rodinami,“ podotkl Petr Hartmann.
Problém vidí také v politické komunikaci.

„Chci změnit nekomunikativnost a nulovou toleranci velkých politických stran. Jsem schopen komunikovat se všemi politickými stranami,“ konstatoval Petr Hartmann. Důležitá je pro něj také podpora rozvoje podnikání, kterým by se také zvedla kupní síla obyvatel a ani Petra Hartmanna nenechává v klidu doprava. „Zhoršující se doprava ve městě potřebuje společný postup všech místních politiků při řešení průtahu městem. Nechci hledat viníka, kdo za současnou situaci může, chci hledat řešení, jak dopravu co nejdříve vymístit ze středu města,“ konstatoval Petr Hartmann.

Stejně jako jeho političtí rivalové, také Petr Hartmann už měl možnost nasbírat mnoho zkušeností v komunální politice. Už čtrnáct let je zastupitelem města a čtyři roky byl také zástupcem starosty Frýdku-Místku.

Libor Tobola kandiduje jako jediný nezávislý

Vedle lídrů velkých politických stran se o senátní křeslo uchází také jeden nezávislý kandidát. Je jím ekonomický poradce Libor Tobola.

„Jsem nezávislým kandidátem do senátu a moje volební kampaň nemá žádného investora, vše hradím z vlastních zdrojů. Pouze vytvoření a vytištění informativních letáků o mé osobě finančně pokryla politická strana Nezávislí demokraté,“ vysvětlil svou politickou příslušnost Libor Tobola.

„Jelikož jsem se v tomto regionu narodil, vyrůstal a neustále žiji a pracuji, zná mě osobně sousta mých spoluobčanů. Neprezentuji se na billboardech, nevařím ani volební guláš a nepořádám jiné politické estrády. Mojí volební kampaní je můj způsob života, moje odbornost, životní zkušenost a celoživotní přístup k věcem veřejným,“ vysvětlil Libor Tobola, proč se, stejně jako ostatní kandidáti, na voliče neusmívá z velkoplošných plakátů a lidé jen nepotkávají na obřích mítincích.

„Odborné a dlouhodobé zkušenosti v oblasti ekonomiky, podnikání a načerpané poznatky z mnohaleté praxe správce konkurzní podstaty, bych v senátu velmi rád aktivně využil v oblasti hospodářsko právní,“ konstatoval Libor Tobola.

„Jsem obeznámen s jednotlivými úskalími a skulinami systému, ve kterém se jednotlivé subjekty naší ekonomiky pohybují. Přicházím do styku se zástupci velkých firem, středních a malých podnikatelských subjektů a v neposlední řadě jsem ve velmi úzkém kontaktu s mnoha občany bez silného, mnohdy téměř žádného ekonomického zázemí. Každodenní setkávání se s problémy zástupců všech jmenovaných skupin mě utvrzuje, že kultura a etika podnikatelské praxe v zemi je dána schopností státu spravedlivě, prostřednictvím a uplatňováním práva, ochránit ty nejslabší subjekty,“ pověděl Libor Tobola.

Chtěl by se také zasadit o některé změny vedoucí ke zjednodušení a ke zrychlení uplatňování a prosazování práva pro každého občana a ke zvýšení kultury podnikání. V případě, že bude do senátu zvolen, je připraven opustit své dosavadní zaměstnání. „Zřejmě bych jen dokončil některé případy a kauzy, zejména ty, které se blíží ke konci. Nerad odcházím od rozdělané práce. Ty dlouhodobější případy bych předal kolegům, abych se mohl od počátku věnovat práci v senátu naplno,“ ujistil Libor Tobola.


Autor: Jana Rumianová

15.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Třinec - Jihlava.
5

Třinec pokračuje v úspěšné sérii, porazil Jihlavu

Varnsdorf (ve žlutém) na domácím hřišti porazil v duelu týmů ze spodních pater tabulky Frýdek-Místek 1:0.

Valcíři důležitý duel ve Varnsdorfu nezvládli

OBRAZEM: Krajští lidovci ve sněmovně získali jen jeden mandát

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI V KRAJI/ Zklamání po zveřejnění výsledků voleb zavládlo ve Frýdku-Místku v krajské a okresní kanceláři členů KDU-ČSL. Získali jen jeden mandát, který náleží znovu poslankyni Pavle Golasowské.

V Bystřici hořela střecha kotelny na pile

/FOTOGALERIE/ Šest jednotek hasičů zasahovalo v sobotu ráno v Bystřici u požáru střechy kotelny na velké pile. Jeden člověk se nadýchal kouře, předběžná škoda byla odhadnuta na půl milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Řepiště domácí televizní premiéru neustály

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení