Začátkem loňského roku se podle deníku Právo třinecká organizace během jediného dne rozrostla o 77 členů, a její počet se tak zdvojnásobil. Podle Marka byli přijati před březnovou schůzí místní organizace v Třinci, při níž se mělo hlasovat o jejím novém výboru a vedení.

„Koncem března pak přišel sem k nám jeden z těch čerstvě přijatých, přinesl 7 tisíc s dopisem podepsaným sedmi lidmi. V tom listu se píše, že vystupují ze strany, že vracejí peníze, protože jejich vzetí považují za nemorální,“ uvedl Marek s tím, že noví členové v dopise psali, že byli přesvědčováni ke vstupu do strany proto, aby se účastnili březnové schůze. „Jmenovali i člověka, který každému z nich těch tisíc korun dal,“ pravil Marek.

Část ze 77 nových členů byli lidé, jimž bylo v lednu ukončeno členství, protože neplatili příspěvky. „Co se týká toho najímání členů, tak byla prý skupinka lidí, která údajně obcházela určité lokality, kde žijí tací, co za tisícovku do strany vstoupí,“ poznamenal Marek. Velká část nově přijatých prý byla evidována na úřadu práce.

Sikora se prý nestačí divit

„Tak to se nestačím divit. Já o nějakých úplatcích nic nevím a byl jsem docela překvapen,“ reagoval ve čtvrtek šéf ČSSD v Třinci Martin Sikora. K Markovi poznamenal: „On je víc v obraze než já. Nevím o tom vůbec nic.“

Podle Sikory, který ČSSD v Třinci vede jedenáct let, jsou čísla zkreslená, protože loni 5. ledna zaniklo členství asi 40 lidem včetně jeho samotného. „Protože někdo řekl, že jsme neměli vybrané členské příspěvky,“ uvedl. Počet členů, kteří byli přijati před březnovou schůzí, odhadl na 65, mezi nimi však byly desítky staronových členů. „Myslím si, že to bylo tak půl na půl. Určitě to nebylo 77 lidí z ulice,“ zdůraznil Sikora. Tvrzení o větším počtu lidí z evidence úřadu práce označil za nesmysl.

Přišel si pro peníze, které nebyly jeho

Jaroslav Marek říká, že loni na jaře mluvil s člověkem, který si pro zmíněných sedm tisíc přišel. „Řekl, že je chce zpátky, že jsou jeho. Byl to ten samý, koho ti lidé jmenovali. Chtěl je zpět a podepsal i čestné prohlášení, ve kterém potvrdil, že peníze lidem vyplatil za účast na schůzi,“ řekl Marek. Konkrétní jméno ale neřekne. „Mohu říct, že byl jedním ze zakládajících členů ČSSD v Třinci. Ten člověk není žádný darebák, to nebyly jeho peníze, on podle mého názoru někomu naletěl. Než aby to řekl, raději ze strany na podzim odešel,“ prohlásil šéf ČSSD na Frýdecko-Místecku.

Sikora přitom podle něj za podezřelými členy nestál. „Já Martina Sikoru považuji za slušného člověka. Myslím si, že on tu akci neorganizoval. Ale zřejmě tuší, kdo to byl,“ řekl Marek. Sikora zase tvrdí, že nemá sebemenší představu o tom, kdo by mohl mít na verbování nových členů ČSSD v Třinci zájem. „Pokud se to potvrdí, budu všemi dostupnými prostředky pátrat po tom, jak to bylo. Nás to dost hrubě poškozuje. Nechce se mi věřit, že by to byl někdo z místní organizace Třinec,“ uvedl.

Sikora je členem ČSSD bezmála dvacet let a dlouho zasedá i v městském zastupitelstvu. Podle svých slov však nemá žádné přehnané politické ambice. „Nemám potřebu dělat nějaké účelové tahy,“ prohlásil. V hutnickém městě je momentálně 113 sociálních demokratů.