Ptáme se proto Aloise Martynka, jaké změny toto spojení přinese pro sportovce.

Co sloučení znamená v praxi?
Pod občanské sdružení SKI Mosty, které se do této doby zabývalo výhradně běžeckým lyžováním, spadlo rovněž sjezdové lyžování. V Mostech u Jablunkova jsou k tomu sportu v regionu nejlepší podmínky, a proto je logické, aby lyžování sjezdové i běžecké spadalo pod jedno občanské sdružení.

Co si od toho slibujete?
Firma SKI Beskydy, s.r.o., která provozuje sjezdovky v Mostech, nabízí sdružení skutečně „domácí podmínky“ – od kvalitně zasněžených a upravených sjezdovek, až po profilově zajímavé běžecké trasy, v této oblasti nejlépe udržovány, dokonce částečně zasněžovány. Ve večerních hodinách se dá rovněž trénovat na osvětleném běžeckém okruhu. Provozovatel rovněž nabízí vedení účetnictví, organizační pomoc a další služby. Chceme, aby běžecké i sjezdové lyžování v této části Beskyd mělo centrum právě u nás, v Mostech.

Je v klubu větší zájem o běžecké nebo sjezdové lyžování?
V současné době je v klubu registrováno 14 běžkařů, kteří trénují pod dohledem dvou trenérů. Ideální stav by byl samozřejmě kolem 20 až 25 dětí a jeden trenér k tomu navíc. U alpských lyžařů je zájem podstatně větší, registrujeme téměř 30 závodníků, kteří jsou rozděleni mezi 3 trenéry. Toto rozdělení je tím nejdůležitějším krokem, který se nám podařilo udělat a troufám si říct, že budeme nabízet v tomto oboru v Beskydech nejkvalitnější služby. Děti i trenér oddílu Třinec Velká Rača se rovněž stali členy našeho oddílu.

A co sportovní výsledky?
Založením občanského sdružení SKI Mosty před devíti lety vznikla v tomto zdravá rivalita mezi Třincem, Dolní Lomnou a Mosty. Výsledkem této rivality je celá řada medailových umístění na krajských i celorepublikových závodech. Nyní je v klubu pár talentovaných velmi mladých nadějí, které se brzy projeví. Z těch vyspělejších je to Jakub Martynek, který zejména ve sprintech patří k české juniorské špičce. U sjezdařů jsou to desítky medailí z krajských i celorepublikových závodů, spousta mistrovských titulů. Dá se říct, že v regionu nemáme konkurenci. Nejvíce nás těší skutečnost, že žeň medailí se nezastavila ani v juniorských kategoriích, Magdalena Martynková závodila v juniorského mistrovství světa ve španělském Formigal. Jsou to obrovské sportovní úspěchy, které náš region dlouho předtím nezažil.

Máte rovněž olympijské cíle?
Každý mladý sportovec má určitě své cíle, mnohdy jsou opravdu olympijské. Je třeba si ale uvědomit, že cesta k tomuto cíli je dlouhá a nesmírně náročná. Tento cíl se podaří zdolat jen málokterému. Potřebujete pevné zdraví, štěstí, hodně sportovního talentu, dobré trenéry a obrovské zázemí v rodině, ve škole a mnohdy velké porozumění tak potřebných sponzorů. Bez těchto aspektů nikdo není schopný tohoto cíle dosáhnout. Povinností nás rodičů a celého vedení SKI Mosty je udělat vše, aby se ten dětský sen stal skutečností. (dh)