Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce nemají peníze, musí omezit opravy

Region – Hospodářská krize ovlivnila rozpočty měst a obcí. Chybějí peníze na rekonstrukce a výstavby, některé projekty byly odsunuty na pozdější roky.

23.3.2011 1
SDÍLEJ:

Obce se potýkají s nedostatkem peněz. Každá z nich potřebuje opravit komunikace, mostky a rekonstruovat své školy. Výstavby se odkládají na lepší časy. Na snímku obecní úřad v Třanovicích.Foto: Deník/Marek Cholewa

„V loňském roce se nám smrskla plánovaná daň z nemovitosti ze 4 milionů na 37 tisíc korun. Z těchto prostředků jsme plánovali celkovou rekonstrukci školy a opravu dvou našich mostů přes řeku Olešnou. Musíme tedy šetřit na rekonstrukci školy, kterou budeme muset provést v omezené míře, a ještě si brát bankovní úvěr. Most opravíme jen jeden – ten, který je v horším stavu. Chybějí peníze na stavbu cest k novým domům,“ prozradil starosta Žabně David Hejneš.

I když si zastupitelé Bocanovic letošní rozpočet navrhli co nejúsporněji, rovněž nejsou schopni pokrýt spoustu investičních a neinvestičních akcí v obci.

„Chybí nám finance na vybudování dětského hřiště a rekonstrukci starého fotbalového hřiště, na nové multifunkční s umělým povrchem. Dále bychom potřebovali částku na výstavbu chodníku v obci kolem krajské silnice III/01144 a zpevnění břehů Černého potoka, který při povodních ohrožuje soukromé pozemky a domy občanů obce,“ upřesnil starosta obce Martin Paduch. Bocanovičtí by dále uvítali rekonstrukci kulturního domu, obecního úřadu, mateřské školky i knihovny.

„Také nás tíží oprava místních komunikací číslo 197 a 198, oprava příkopů a vodních propustí kolem obecních cest,“ povzdechl si starosta.

Vedení obce a zastupitelstvo Bašky se při schvalování rozpočtu pro rok 2011 snažili zachovat schéma finančního rozdělení v jednotlivých kapitolách v obdobném rozsahu jako v uplynulém roce.

„Nicméně je zřejmé, že redukce finančních prostředků plynoucí do obecních pokladen se dotkne také naší obce. Jako příklad lze uvést snížení dotačních finančních prostředků v souvislosti s vytvořením pracovních míst pro občany obce vedené na úřadu práce, kdy v loňském roce bylo čerpáno pro naši obec zhruba 900 tisíc korun. Zatímco v tomto roce se bude tato částka pohybovat okolo 200 tisíc korun,“ uvedla starostka obce Irena Babicová. Díky tomu, že v tomto roce začnou s realizací splaškové kanalizace, jsou nuceni například v oblasti kultury a sportu držet pouze nezbytné náklady a o další možné finanční prostředky se pokusí žádat prostřednictvím grantových a dotačních titulů.

„Šli jsme cestou ponížení objemu rozpočtovaných položek. Například na granty z jednoho milionu na 650 tisíc, opravy komunikací z 1,5 na 1 milion korun. Některé velké projekty, jakým je například výstavba Obecní víceúčelové budovy, jsme odsunuli na pozdější léta,“ prozradil Rudolf Bilko, starosta Vendryně.

V Třanovicích počítají jen s nejnutnějším. „Pro nás je důležité pokrýt vlastní zdroje k akcím, na které máme příslib nebo očekáváme dotace. Potřeby jsou značné jen v základních povinnostech zabezpečení chodu obce, opravy komunikací, lávek, mostků, úprava a údržba zeleně a podobně. Zatím nejsme schopni si přesně naplánovat co budeme schopni realizovat,“ řekl starosta obce Jan Tomiczek.

Šetřit musí i v Čeladné. „V letošním roce budeme muset omezit opravy místních komunikací, nedojde na rozšíření veřejného osvětlení do okrajových částí obce, omezíme i příspěvky zájmovým sdružením,“ uzavřel celou situaci Pavol Lukša, starosta Čeladné.

Autor: Ladislava Vavrošová

23.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tomáš Vidura, Čeladná, nar. 17. 10., 50 cm, 3,68 kg, Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Skupina Nebe navštívila dětské pacienty v Třinci.
12

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

V Řepištích se chystají na fotbalovou slávu se vší důsledností. Už v sobotu v poledne přivítá tamní klub, hrající I.B třídu, soupeře z Doubravy.

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

V úterý 17. října byl slavnostně otevřen obchvat Třince v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Jako první se po nové cestě měli v 18 hodin projet motorkáři. 

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení