Platí to i v oblasti mezi Třincem a Jablunkovem. A zatímco ve zmíněných městech žije aktuálně řádově o desítky lidí méně než před rokem, třeba v Hrádku je lidí čím dál víc. Dokonce jich prý víc nikdy nebylo.

„V Hrádku je situace taková, že pořád rosteme. Nikdy v celé historii obce počet obyvatel neklesl," prohlásil včera starosta Hrádku Robert Borski, který se statistikou počtu obyvatel Třinecka, Jablunkovska, ale i jednotlivých obcí dlouhodobě zabývá. „Až na výjimky v obcích počet lidí stoupá samozřejmě na úkor těch měst," řekl.

K 1. lednu měl podle něj Hrádek 1851 obyvatel, do včerejška přibyli další dva, což už zohledňují i internetové stránky obce. Hranici 1800 občanů přitom Hrádek překročil již před osmi lety, populace v obci tedy roste pozvolna, nikoli skokově.

„V posledních letech je poměr mezi narozenými a zemřelými zhruba stejný, takže ten rozdíl je z přistěhovalectví," konstatoval Robert Borski. Proč se tedy lidé do Hrádku stěhují? „Přemýšlel jsem nad tím a myslím, že jsou za tím minimálně dvě věci: máme relativně levné stavební pozemky, stojí totiž kolem 250 korun za metr čtvereční, a máme výbornou dopravní dostupnost," shrnul Borski. Dodal, že Hrádek má pověst velice čisté obce bez černých skládek, navíc je už prakticky v Beskydech, což také hraje svou roli.

Bystřice pomalu dohání Jablunkov

„Věřím, že i to má vliv při rozhodování některých lidí, kteří se rozhodují, kam se z měst přestěhují," uvedl starosta. Má radost i z toho, že někteří přistěhovalci zakoupili staré a dříve dlouho neobydlené domy, které zrekonstruovali, a doufá, že počet obyvatel v obci bude i nadále stoupat. „Snažím se, aby jich bylo dva tisíce," naznačil. Robert Borski ze statistik vysledoval, že v posledních letech zažila velký boom sousední Bystřice, která se v počtu obyvatel pomalu přibližuje Jablunkovu, to samé se dá říci také o Vendryni.

Ta měla k letošnímu 1. lednu 4469 obyvatel. „Minulý rok u nás přibylo patnáct obyvatel, myslím, že v roce 2014 byl ten nárůst ještě větší," řekl redakci starosta Vendryně Bohuslav Raszka.

„Samozřejmě nás těší, že máme skoro čtyři a půl tisíce obyvatel. Je vidět, že občanům se ve Vendryni líbí," poznamenal. „Na jednu stranu je to pozitivní, na druhou stranu to přináší zodpovědnost," pravil vendryňský starosta s tím, že se u nových obyvatel řeší infrastruktura, tedy komunikace, kanalizace, voda i plyn. Navíc jde podle něj o to, aby i stavební činnost dávala logiku. Obci vyhovuje co nejméně roztroušená zástavba. „Částečně se to dá korigovat. Zastavovat nějaké území nejde donekonečna, musíme ponechat soudržnost s přírodou a do budoucna té roztroušené zástavbě uniknout," upozornil Bohuslav Raszka. Populační boom se podle něj projevuje také na investicích v místních školách. „Nárůst žáků je dokonce i v polské ZŠ, projekčně to teď řešíme," uvedl starosta Vendryně.

Podle Raszky lidé nejčastěji stavějí jednoznačně na Zaolší, k další oblíbené lokalitě patří Vendryňské zadky, což je směrem na Bystřici.

Trend, kdy lidé opouštějí města a stěhují se do blízkých obcí, platí dlouhodobě například pro Frýdek-Místek a sousední Palkovice. V Palkovicích tak dlouho platilo, že počet obyvatel rok od roku stoupal. Letos to není tak úplně pravda k 1. lednu mělo v obci trvalé bydliště „jen" 3210 lidí, což je o něco méně než před rokem. I tak je to mnohem více než například v roce v roce 2001, kdy zde žilo pouhých 2600 osob. V současné době rostou nové rodinné domky na několika místech. Staví se třeba naproti palkovické restaurace Tomis a v lokalitě Pod Rakovcem. Mezi důvody stavebního boomu patří podle radnice nejen široká dostupnost služeb, ale i dobré dopravní spojení s městem.