"Bydlím ve Starém Městě už pětatřicet let a líbí se mi tady. Jsem starší člověk a jezdím autem, proto je pro mě důležité, že stav silnic je ucházející," popisuje jeden z oslovených Ivo G. Na nedostatek možností ke sportování si podle něj lidé nemůžou stěžovat. „Hraje se fotbal, u školy funguje docela nová tělocvična, kam může každý zajít. Co se ale týče kultury, mohlo by to být lepší," dodává Ivo G.

V obci se čtrnácti sty obyvateli funguje vzhledem k velké konkurenci frýdecko-místeckých supermarketů jen jeden obchod s potravinami, i ten však brzy ukončí provoz. Autobusové spojení do okolí je podle místních obyvatel i díky chybějícímu obchvatu výborné. I proto lidé jezdí za nákupy raději do Frýdku-Místku.

„Je tady malá kupní síla. Ve Starém Městě jenom pracuji, ale líbí se mi tu, lidé se mají jak zabavit, vedení obce dbá o zeleň i údržbu. Horší je to s podnikáním," říká zaměstnankyně obchodu s chovatelskými potřebami Karla Bujnochová.

Na území obce se nachází cyklostezka, která je některým lidem trnem v oku. „Nebývá tam posekaná tráva, v okolí cyklostezky je často binec. Navíc tam hodně chodí pejskaři, kteří po svých psech neuklízí, vídám také bezdomovce," tvrdí Marta S., která žije v obci čtyřiačtyřicet let. Stěžuje si i na chybějící kanalizaci a špatné chodníky v ulici Pode Břehy.

„Cyklostezka není v majetku obce. Kanalizace se nyní dodělává v ulici Na Baštici, buduje se postupně. Ne že by obec nechtěla opravit chodníky, ale cesty jsou tam úzké, je to problém. Všechno se navíc točí kolem peněz. Snažíme se, aby obec byla bez dluhů," poznamenává starosta obce Josef Mikulec. Jednou ze současných priorit je oprava mostu přes potok Skaličník. „Mostek je ve špatném stavu, chybí tam zábradlí. Musíme dokončit výměnu oken v mateřské škole, řeší se i chodníky na hřbitově," prozrazuje starosta.

LUKÁŠ MORYS