Kvůli oddalované stavbě obchvatu se například tisíce lidí z Jablunkova a přilehlých obcí vydalo v červenci 2005 na cestu občanské neposlušnosti.

V čele se svým starostou a několika hosty na půl hodiny úplně zablokovali v centru města dopravu. Tímto ukázali, že situace na mezinárodní silnici byla neúnosná. Lidé proto podepisovali protestní petici – jen za první dvě hodiny ji podpořily stovky občanů, signatářů bylo nakonec několik tisíc. Protest zabral a stavba obchvatu oficiálně odstartovala 10. dubna 2006 v Návsí. Úsek o délce 5,17 kilometru má být uveden do provozu už v listopadu 2008. Na jeho trase mimo jiné vznikne jedenáct mostů. Nová komunikace by podle smlouvy měla stát 869 milionů korun.

Dlouhou dobu za obchvat bojovali i občané Dobré, které zejména trápila hustá doprava kamionů. V obci se kvůli tomu stalo několik vážných nehod, některé skončily zbytečnou smrtí. Nejen místní lidé mají ještě v živé paměti kolizi jednoho kamionu, který nedaleko bývalého kina doslova vjel důchodcům až do kuchyně. Dům podle statika náraz poškodil natolik, že si museli postavit nový.

Obchvat schází

Na vybudování obchvatu kolem Frýdku-Místku si ovšem budou muset všichni počkat. Od vydání územního plánu, který určuje, kudy silnice vůbec povede, uplynulo již dlouhých dvanáct let. Představitelé města na druhou stranu tvrdí, že pro zahájení samotné stavby dělají maximum.

„Krajský úřad v Ostravě již územní rozhodnutí na úsek Rychaltice – Frýdek-Místek potvrdil. Proto v současné chvíli již máme veškerá územní rozhodnutí pro výstavbu obchvatu města,“ uvedl náměstek primátora statutárního města Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD). Obchvat města bude součástí rychlostní silnice R48. Občany, kteří si stěžují na hluk z automobilové dopravy, frýdecko-místečtí strážníci směřují na hygieniky.

„S těmito stížnostmi občany skutečně odkazujeme na okresní hygienu. Pokud se na ni obrátí občan, hygiena provede měření zdarma. Naproti tomu organizace by měření hluku musela zaplatit sama,“ vysvětlil běžný postup v takových případech ředitel Městské policie ve Frýdku-Místku Václav Buček.