Části dálnice D48 tento týden Nejvyšší správní soud zrušil stavební povolení. To se týká ale jen části úseku, na většině trasy mají práce pokračovat.

„Aktuálně prověřujeme, co je nutné dokončit, abychom minimalizovali škody ze zastavení stavby,“ řekl deníku Zdopravy.cz generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Podle něj pokyn k zastavení některých prací vydají zhotovitelům příští týden. Podle zákona může ŘSD dokončit práce nutné k minimalizaci škod ze zastavení stavby.

Výstavba obchvatu ve Frýdku-Místku, prosinec 2021.
Soud vyhověl Dětem Země. Zrušil povolení k téměř hotovému obchvatu Frýdku-Místku

Nejvyšší správní soud zrušil platnost pouze jednoho stavebního povolení na zhruba 2,3 kilometru dlouhý úsek, na další části a stavební objekty ne. Na nich budou podle Mátla dál práce běžet. Zastaveny tak budou práce na zhruba polovině druhé etapy.

Nové úřednické kolečko

Soud zrušil povolení pro úsek, na kterém došlo i k částečnému sesuvu půdy, kvůli kterému zhotovitelé požadovali prodloužení termínu dokončení do poloviny příštího roku. Podle Mátla už jednání směřovala k dohodě na urychlení prací do konce letošního roku, zrušení povolení je tak komplikací. „Nechci předjímat, kdy se stavba dokončí,“ dodal.

Výstavba obchvatu Frýdku-Místku, (I. etapa), prosinec 2021.
Obchvat Frýdku-Místku letos nebude, chybějící kousek D48 ano

Soud vyhověl kasační stížnosti spolku Děti Země, který namítal, že rozhodnutí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje z roku 2006 je nezákonné, protože závazně nestanovilo konkrétní délku zkušebního provozu pro měření hluku a že musí nastat nejpozději do tří let od zahájení provozu obchvatu.

Měření hluku

Ministerstvo dopravy, které původně řešilo rozklad proti stavebnímu povolení, tak teď musí vyzvat ministerstvo zdravotnictví, aby hygienici do stanoviska doplnili dobu, po kterou se musí hluk měřit.

U dálničních staveb jde běžně o tři roky. S takovou lhůtou počítá i ŘSD.

Obchvat Frýdku-Místku bude mít zpoždění.
První část obchvatu Frýdku-Místku se otevře příští rok, dokončení posouvá počasí

Podle Mátla by při dobré situaci mohlo mít ŘSD opět stavební povolení za zhruba dva měsíce. Připomněl, že ostatní části stížnosti Dětí Země soud zamítl.

První etapa má být hotová již letos do června. Celý obchvat má umožnit zklidnění dopravy ve Frýdku-Místku, kterým denně projede až 40 tisíc aut. Druhá etapa je popsána v informačním letáku.