Obecník v čísle popisném 51, podnik patřící vždy Raškovicím, nebyl místním prvním výčepem piva (tím se může pyšnit domek číslo popisné 39 stojící nedaleko). „Zato fungoval neustále asi od roku 1880 do roku 2008, kdy v březnu vyhořel. Naši hasiči dostali novou tatrovku a k prvnímu zásahu s ní tehdy jeli právě do obecní restaurace,“ uvedl starosta Jiří Blahuta.

Po odstranění následků požáru se objekt využíval jako skladiště a radnice uvažovala o jeho přestavbě na komunitní centrum pro rodiče s dětmi. Nakonec vyhrála víceúčelová varianta s pohostinstvím. To po opravě domu zprovoznili ukrajinští nájemci nejprve jako rozvoz pizzy a od února coby regulérní restauraci s menu, kde se nejoblíbenějším jídlem stal smažený sýr.

Zapomenout každopádně chtějí Raškovičtí na kauzu Stoka, do níž úřad namočila konzultantská firma z Brna. „Dodnes nevíme, k čemu došlo. Komunikovali jsme s ní elektronicky. Pak tu dorazili z kriminálky, abychom předali podklady k výběrovému řízení,“ dodal starosta. S tím, že tahanice naštěstí neohrozily státní dotaci na renovaci Obecníku.