Jako vůbec první přišla k prezenci Lenka Winklerová s dcerou Lucií, parkoviště před bruzovickým úřadem se pak během hodiny zcela zaplnilo. „Je to tradice, je tu i pouť a je hezké počasí,“ shrnula žena, která patřila ke skupince z Lučiny. Podle svých slov ale z Bruzovic pochází. Dodala, že během trasy se chce věnovat „studování okolí“ a vzpomínat na místa, kde prožívala mládí.

Místostarostka Ludmila Mikulová poznamenala, že minimálně dvě stě lidí chodí vždycky. Do soboty byl rekord 298 účastníků. „Trasa vede co nejméně po hlavní cestě, protože chodí i mladí lidé s kočárky a s malými dětmi. Vždycky to směřujeme na jinou stranu tak, abychom se „dotkli“ nějaké sousední obce. Loni se šlo na Kaňovice. I tak se dá udržovat kontakt se sousedy,“ uvedla Ludmila Mikulová.

Letošní trasa měřila 10 300 metrů, občerstvovací stanice byla v polovině pochodu, byť to není pravidlem. „Samozřejmě mladí kluci v podstatě běží, na stanici jsou v neskutečně krátkém čase. My se tam přesouváme autem, ale až poté, co to tady sbalíme, a je problém je stihnout,“ naznačila místostarostka s tím, že v polovině pochodu se vypisují účastnické listy. „I s přezdívkou, pokud má někdo speciální přání. Není to problém,“ řekla.

Pamětníci se shodli na tom, že premiéru měl pochod skutečně v roce 1986. Nikdo si totiž nevybavuje, že by se v nějakém dalším roce nekonal. „První ročník byl o pár lidech, sešlo se nás tehdy asi deset. Nakonec je z toho taková masová akce. Jsem ráda,“ poznamenala Lenka Vaňková, která u zrodu akce stála. Všechny ročníky neabsolvovala, ale podle svých slov jich bylo určitě dvacet. „Někdy to nevyšlo,“ konstatovala. Dalibor Vaněk vzpomínal, že při prvním ročníku se šlo nahoru na Velicestu a poté na Bruzovičky, Kaňovice a zpět. „Bylo nádherně, tak jak dneska.“

Starosta Antonín Kwaczek při startu pochodu odhadoval, že účastníků bude asi 290, a tak rekord zřejmě nepadne. Na poslední chvíli ale stihla prezenci skupinka z Palkovic, 301. účastníkem pak byla sedmiměsíční Mariana Gavlasová, kterou vezli v kočárku.

Cíl byl na zrekonstruovaném výletišti u myslivecké chaty. Na výstavě mohli lidé obdivovat třeba obrazy, jejichž autorem je jednaosmdesátiletý Ladislav Rusín. „Letos nás překvapil. Předtím to byla bruzovická krajina, Beskydy, ale teď se specializoval na akty,“ uvedla místostarostka Ludmila Mikulová. Další autorka, Jana Doležílková, představila malbu horkým voskem.

Veselo bylo v Bruzovicích už v pátek, a to díky fotbalovému utkání ženatých proti svobodným. „Bylo to super, lidi se bavili. Mladí nakonec vyhráli na penalty,“ prozradila před startem pochodu Hana Pěnčíková. O víkendu šla Bruzovickou 10 už potřetí.

"Byl to víkend, na který se těšíme. Letos se velmi vydařil – díky počasí i díky lidem, kteří kolem toho běhali. V pátek byl fotbálek, hráli svobodní proti ženatým. Skončilo to 3:3, na penalty vyhráli ti mladí, kteří mají přesnější oko. Diváků bylo překvapivě hodně, bylo vidět, že o utkání je zájem, což v minulosti nebývalo zvykem. V sobotu byl pochod, 301 účastníků od kočárků až po kmety, řekl bych. Nálada výborná, trasu nám pochválili, někteří jeli na kolech. V cíli nám komedianti pustili kolotoče, i když pouť byla až v neděli. Byla i výstava. Nedělní ráno vypadalo katastrofálně, pršelo, ale kolem deváté desáté hodiny se vyčasilo a udělal se krásný den. Atrakcí bylo dostatek," shrnul dění v Bruzovicích starosta Antonín Kwaczek.