České dráhy (ČD) představily další modernizovaný vlak, který bude vozit cestující na trati z Frýdku-Místku do Českého Těšína.

Motorová jednotka řady 814 Regionova před polednem absolvovala krátkou jízdu z Frýdku-Místku do Hnojníku a zpět. Dráhy pořídily díky dotaci celkem pět těchto jednotek při celkových nákladech 127,69 milionu korun.

Nová vozidla svezou cestující nejen do Českého Těšína, ale také na vybraných spojích mezi Frýdlantem nad Ostravicí, Valašským Meziříčím a Frenštátem pod Radhoštěm, a o víkendu pak mezi Frýdlantem a Ostravicí. Tři motorové jednotky Regionova v klasickém zeleno-žlutém provedení zahájily zkušební provoz na trati z Frýdku- -Místku do Českého Těšína už začátkem května.

V pátek 1. června se představila čtvrtá, a to v netradičním barevném provedení se speciálním polepem.

Mluvčí ČD Kateřina Šubová uvedla, že od 10. června bude do provozu nasazena poslední jednotka opět v modro- -šedém nátěru s polepem. Podle Kateřiny Šubové činila dotace čtyřicet procent, což je více než 51 milionů korun, a České dráhy za nákup vozidel uhradí 76,61 milionu korun. „Regionovy pro Moravskoslezský kraj jsou dvoudílné motorové jednotky, kdy jeden z vozů je řešen jako nízkopodlažní. To umožňuje snadné cestování vozíčkářům, maminkám s kočárky a dalším osobám se sníženou možností pohybu," doplnila mluvčí.

Ve voze lze přepravovat jízdní kola a je zde i bezbariérové WC s uzavřeným systémem. „Podstatnou změnu a zvýšení kultury cestování nabízí interiér," konstatovala mluvčí.

Včerejší jízda do Hnojníku a zpět byla určena zástupcům ČD, krajského úřadu, poskytovatelům dotací, výrobcům, novinářům a na pár minut se svezl i starosta Petr Martiňák, jenž nastoupil v Horních Tošanovicích.

Vlak zaujal cestující hned po svém dopoledním příjezdu do Frýdku-Místku.

„Je lepší než ty staré," prohlásila v čekárně sedmnáctiletá Kathrin Makuchová. Je však z Pržna, a tak se novým vlakem sveze jen výjimečně. Motorovou jednotku si na nástupišti prohlížel i Miroslav Chupík z Dobré. Upozornil však na to, že zastávky na trase nejsou na moderní cestování připraveny a že „schůdky jsou vysoko".