Čekal na ně velký pohádkový mejdan, návštěvníky bavili skřítci a nechyběly ani soutěže a dárečky. O zábavu se starali rovněž Eva Decastelo a Leoš Mareš, po setmění a po rozsvícení vánoční výzdoby v celém městě vystoupila slovenská skupina No Name. Lidé se na závěr dočkali i ohňostroje.

Když mezi děti přišel Mikuláš se svou družinou, tříletá Vendulka odmítla komunikovat s čertem, ale alespoň se s ním vyfotila. „Trošku se bála. Určitě," usmívala se její padesátiletá babička Zdeňka Hejtmánková v době, kdy na náměstí začalo být chladno. „Mohlo by být tepleji, chtělo by to něco na zahřátí," konstatovala žena s tím, že se pokusí vydržet až do konce. Její jedenáctiletá dcera Klára program chválila. „Mareš je vtipný," pravila.

V davu se bavili i tři členové frýdecko-místecké metalové kapely Meet Meat. „My jsme nepřišli na Mareše, ale určitě na No Name, na svařák a pivo. To se pije i v zimě," shrnul za muzikanty Jan Redl s tím, že je láká zůstat až na ohňostroj. Jejich kamarádku Báru náměstí plné lidí překvapilo. „Přišla jsem se pobavit s rodinou, ale někde jsem ji ztratila," poznamenala.

„Je zima, ale dá se to vydržet," řekla mladá maminka Dominika, která v kočárku uspávala syna. „Má měsíc a půl. Jsme tady jen na chviličku," vysvětlovala. S malým dítětem dorazil i 36letý Jaromír Kovalčík. „Vydržíme, jsme teple vybaveni. Zábava je dobrá, ostatně jako každý rok," prohlásil.

Dvě patnáctileté kamarádky, které se před zimou schovaly do jedné z chodeb mezi obchody, podle svých slov čekaly „na stromek a ohňostroj". Párkrát je rozesmál známý moderátor a bavič. „Mareš je krasavec. Vtipný, zábavný," řekla Monika. „Je krásný jako vždycky," souhlasila její vrstevnice Hanka.

Čtyři prokřehlí strážníci městské policie, kteří dohlíželi na pořádek ve frekventované části náměstí před vystoupením kapely No Name, se shodli na tom, že produkce stejně není pro ně. „Máme tu jiné úkoly, my to ani moc nevnímáme," pravil jeden z nich. Pak ale s kolegy přece jen prozradil, že tvrdší hudba by ho potěšila víc. „Poslouchám dobrou muziku, ale No Name ne. Je to otázka vkusu, avšak já poslouchám něco jiného. V rádiu to přeladím – asi tak," řekl muž v uniformě. „Příští rok můžou pozvat třeba Kabáty," vtipkoval jeho kolega a poskakováním naznačil, že v mrazivém počasí by se tvrdší rock hodil. „To by asi nezaplatili," zaznělo nakonec od policistů.

Žena, která na zahájení Adventu ve městě přijela ze Sedlišť, překvapeně líčila, že na mostě u haly zahlédla davy lidí, kteří ještě na náměstí přijdou. „Určitě bude víc lidí než loni," poznamenala žena, které přišel vhod horký čaj. „Když jsem vyjížděla, byly tři stupně pod nulou. Teď bude tak minus pět," odhadovala.

Také letos bylo náhodně vybráno jedno dítě, které otočilo klíčem „v kouzelném zámku Vánoc". Za cinkotu zvonečků se pak rozsvítil vánoční strom a všechny vánoční ozdoby ve městě. „Přátelé, já mám vždycky takové nervy, že se to nerozsvítí – a ono to vždycky vyjde," tvrdil Leoš Mareš, jenž během večera usoudil, že „Frýdek-Místek má talent". K lidem promluvil i Petr Cvik, pro něhož to byla poslední velká akce v roli primátora. „Zahájení Adventu ve městě bylo opět úžasné," uvedl s tím, že v následujících týdnech je připraveno na dvacet akcí.

Řada lidí zůstala jak na koncert kapely No Name, tak na ohňostroj.

Nedělní ráno už ale patřilo úklidu – na náměstí byl totiž nevídaný nepořádek. „Musela jsem si zajít pro několik velkých pytlů," líčila žena, která na náměstí kvůli nelehkému pracovnímu úkolu dorazila ještě za tmy.

Ve městě zároveň odstartovaly Vánoční trhy, které se budou konat na místeckém náměstí Svobody až do 23. prosince. Každou sobotu a neděli budou trhy obohaceny zábavným doprovodným programem plným hudby, tance i divadla. Chybět nebudou oblíbené vánoční dílny, ve kterých si budou moci zájemci vyrobit drobné dárky. Děti a všichni snílci na náměstí najdou i Ježíškovu poštu, jejímž prostřednictvím budou moci získat na své přání originální Ježíškovské poštovní razítko. Připraveno bude také promítání v ledovém kině, ohňová show, zvonkohra a živý betlém. Ve čtvrtek 13. prosince budou součástí trhů také Beskydské farmářské trhy.

Poslední adventní neděli, tedy 23. prosince, přivezou skauti na náměstí Svobody Betlémské světlo, které si zájemci budou moci donést domů jako symbol původního významu Vánoc. Součástí této akce bude sváteční slovo faráře Josefa Maňáka a vystoupení farního pěveckého sboru.