Celý program byl tradičně zahájen shromážděním u pamětní desky Vincence Sochy v centru obce, kde nemohl chybět ani Lašský král Zdeňa Viluš I. „Na této slavnosti jsem již třetím rokem za sebou a musím říct, že ve Lhotce se mi vždycky líbí. Atmosféra těchto slavností je strašně sympatická a milá, prostě taková, jaká má být,“ prozradil král s tím, že se mu velmi líbí i zdejší prostředí. Lašský král právě u pamětí desky Vincence Sochy zazpíval lašskou hymnu. „A poté jsme společně šli průvodem do samotného areálu slavností,“ doplnil král.

Místem vystoupení byl nedaleký areál u školy, kde se stovkám návštěvníků představily dětské i dospělé folklorní soubory. „Účinkuje zde i soubor Ostravica, kde jsem jako mladík začínal, takže se na jejich vystoupení těším. Rovněž na soubor Pilky, který je velice sympatický místní spolek, který se mi velice líbí. Ale těším se na všechny soubory, jeden vedle druhého,“ svěřil se král Zdeňa Viluš I.

„My ve Lhotce vystupujeme společně s dětmi v programu nazvaném Léto, také předvedeme vánoční hry,“ prozradil Vít Konopáč ze souboru Grunik, který zde zatím vystupoval na všech předešlých ročních. „Ve Lhotce se mi osobně hodně líbí, ač je dnes trošku teploučko, tak je to skvělé, je to o zvyku,“ doplnil Konopáč a společně s dalšími kolegy ze souboru si začal oblékat zimní kožich na další vystoupení.

Návštěvníci si pochvalovali nejen vystoupení, ale i příznivé počasí. „Jsem zde již po několikáté a byly roky, kdy pršelo a bylo chladno. Dnes krásně svítí sluníčko, zároveň je v areálu i stín od stromů, studené pivečko, pohodová muzika, prostě paráda,“ prozradil Ladislav Tomis z Frýdku-Místku. „Ale účinkujícím v krojích moc nezávidím. Jsou na přímém sluníčku, navíc musí tančit, to asi nebude nic příjemného,“ dodal. „Obdivuji, že tak malá obce, jako je Lhotka, dokáže něco takového uspořádat a podle počtu návštěvníků lze určitě říct, že folklor zde má hluboké kořeny,“ uzavřela manželka Ladislava Tomise Marta.