Zájem o akci byl obrovský, v sále se ještě na poslední chvíli doplňovaly stoly. „Úroveň festivalu byla podle mě úplně vynikající,“ shrnul pořadatel Aleš Adamík.

Dodal, že na pódiu se představili nejen opravdoví mistři svého oboru, kteří s netradičním nástrojem objeli celý svět a „gajdy k nim prostě po celý život patří“, ale vyzdvihl i nejmladší muzikanty. „To je generace, která s nimi začíná a která se ke gajdám dostává,“ poznamenal k vystoupení, které předvedla Kašavská gajdošská muzika. „Publikum to úplně vzalo, bylo to krásné,“ konstatoval Adamík.

Stůl si rezervovali s předstihem

Diváci na festival nedají dopustit. „Přijeli jsme až z Bruntálu,“ řekl třicetiletý Jarek Vrobel. Jeho manželka Eva poznamenala, že místa si objednali s velkým předstihem. „Chtěli jsme mít jistotu. Loni bylo plno a už jsme se tady nedostali. Teď jsme si kvůli tomu zajistili i hlídání dětí,“ poznamenala.

Jiří Kantor z Návsí se o letošním Gajdyfestu dozvěděl na poslední chvíli. Lístek ale sehnal. „Nevěděl jsem o tom, že to probíhá. Ale jsem tady už potřetí, účinkuje tu vnučka Hana Olšanská,“ vyprávěl 67letý muž, jemuž se specifická akce jednoduše líbí. „Je to ojedinělé. A je dobře, že se najdou lidé, kteří jsou takto zapálení,“ pravil Kantor. Do třineckého podniku pozval i přátele z Jablunkova. „My jsme staří folkloristé,“ upozornila žena, která s Kantorem seděla u stolu.

Aleš Adamík upozornil, že lidé měli možnost slyšet písničky prakticky z celé bývalé česko-slovenské federace. Zlínsko, Strakonice, Horná a Dolná Lehota, Horná a Dolná Nitra, Chodsko, Kysuce, Podpoľanie – všechny tyto oblasti se v Zobawě představily. Nemohly chybět ani jihotěšínské hrčavské gajdy, které ovládá Jiří Zogata. Na Gajdyfest 2009 přijel i muž, který gajdy sbírá – podle Adamíka jich má přibližně čtyřicet.

Gajdoš z Kuby nepřijel? Maňana, pravil Adamík

„Na festivalu jsme poprvé. Proč jsme přišli? Večer je nuda,“ pravil Jan Cieslar z Třince, který koncerty sledoval s přítelkyní a svou maminkou. „To byl její nápad,“ dodal Cieslar. „My už nejme nejmladší, taková muzika se nám líbí,“ potvrdil. „Já mám folklor rád, chodím i na Slezské dny,“ řekl redakci další muž z Třince, který se představil jako Richard. Přitom i pro něj to byl premiérový ročník. „Jsem z Třince, ale 17 roků jsem bydlel v Praze,“ vysvětlil.

Z avizované účasti gajdoše z Kuby nakonec sešlo. „Nepřijel. Maňana. Tak to je,“ podotknul Adamík.

Festival se v Zobawě uskutečnil v tradičním listopadovém termínu počtvrté v řadě, prvních osm ročníků proběhlo v hájence v Oldřichovicích.