Dne 14. března 1939 se vojáci této posádky pustili do střetu s okupační nacistickou armádou. Letošní výročí doprovodila i sobotní vzpomínková akce v areálu frýdeckého faunaparku.

"Tato dějinná událost je rozhodně skvělou záminkou pro širší připomenutí období československé vojenské historie nebo občanského protinacistického odboje,“ uvedla Gabriela Kocichová, ředitelka pořádající městské kulturní organizace KulturaFM.

Lidé měli příležitost prožít si dobové reálie také při komentované přehlídce výstroje, na výstavě vojenské techniky a v dobovém armádním táboře.

Uvedením do kontextu byla výstava Frýdek a Místek za nacistické okupace připravená ředitelem Státního okresního archivu ve Frýdku-Místku Tomášem Adamcem. Na několika přehledných panelech si zájemci mohli přečíst bližší informace o samotném boji u Czajankových kasáren, o místním odboji a jeho osobnostech, včetně kapitána Karla Pavlíka a poručíka Karla Martínka, kteří byli význačnými aktéry i u Czajankových kasáren. Na panelech s fotografiemi a dobovými tiskovinami se dozvěděli také něco o občanském životě ve městě v době nacistické okupace a rovněž o osvobozování v roce 1945.

Ilustrační foto.
Nemocnice pomáhá lidem se závažnými typy chřipky