Na veselici zamířila i Marie Beňová. „Přišli jsme s vnuky, jsou z města, tak ať se podívají, jak tady žijeme. Musíme trochu mezi lidi,“ řekla šestapadesátiletá žena. Ani ona se však zatím za starousedlici nepovažuje. „Třicet roků jsme bydleli v Místku, před šesti lety jsme se tu vrátili. Ve městě nám to vyhovovalo, ale tady jsme dostali domek. Jsme tu krátce. Pokaždé chodíme na pivní slavnosti, tam se nám líbí moc,“ poznamenala. „Je tu dobře,“ shrnul jedenáctiletý vnuk Tomáš Beňo poté, co si prošel atrakce.

Děti se bavily při soutěžích na fotbalovém hřišti, vystoupily kouzelnice, v areálu se střílelo z luku i ze vzduchovky, rodiče tleskali rovněž módní přehlídce svých ratolestí. Se třemi dětmi přišla Jana Georgiovská z Nižních Lhot. „Dvě z nich chodí do školy a školky v Nošovicích. Proto jsme tu,“ vysvětlila.

Trenér relaxoval před derby s Lískovcem

„Dcera má jedenáct let, chce být zpěvačkou. Ona čeká hlavně na Heidi Janků,“ uvedl Dalibor Damek, muž z Nošovic, který trénuje českotěšínské fotbalisty. „V sobotu hrajeme s Lískovcem velké derby,“ smál se u piva. To ještě netušil, že jeho svěřenci zvítězí 4:0. - o utkání více ZDE

Damek, jenž dříve působil i ve Frýdku-Místku jako asistent Radka Látala, pomáhal už ve čtvrtek se vztyčením májky. „Stavělo ji třicet chlapů. Vždycky byla menší, ale věděli jsme, že tady bude akce, takže májka je prostě o trošičku větší než obvykle. Zároveň se chystaly atrakce, byli tu hasiči, sportovci i lidé z obecního úřadu,“ popsal Damek přípravy.

„Májka měří dvaadvacet metrů, plus špica, takže celkem nějakých pětadvacet metrů. Měli jsme z toho strach, ale pak to šlo. Je třeba na to přijít, teď už to víme,“ doplnil další dobrovolník, šedesátiletý Jan Szkandera. „Májka se hlídá měsíc. Nahoře je flaška, ale ta už je vypitá,“ konstatovala dvaadvacetiletá Nikola Cydrichová. Její osmnáctiletá kamarádka Lenka Strnadová připomněla, že máj dosud stával u hospody Radegastův šenk, veselice to ale změnila. „Co nás láká? Po dlouhé době se něco děje. Dokud nebylo nové hřiště, nebylo nic. Hlavně, že je krásné počasí. A líbí se nám píseň Když se načančám,“ pochválila Strnadová známou skladbu Heidi Janků. Myslí si, že změna přišla s novým vedením obce a s příchodem automobilky.

K vidění byly výrobky místních školáků

Návštěvníci si u stánků mohli zakoupit výrobky dětí z místní základní školy. Preclíky, medové perníčky, výrobky malované na hedvábí či košíčky z pedigu. „Akorát nám to trošku bral vítr,“ řekla redakci pedagožka, která u stánků vypomáhala. „Vystavili jsme věci, které jsme vyrobili ve výchovách, v kroužku dovedných rukou a v družině,“ přiblížila. „Máme malé děti od první do páté třídy, podobné výrobky vystavujeme na vánočním a velikonočním jarmarku. Ten byl před třemi týdny, výtěžek byl ještě větší než dnes. Dětem vždy něco koupíme, v letošním roce pojedou do Boskovic do westernového městečka,“ uvedla.

Kam dál? VIDEO: Nošovice praskaly ve švech, tleskalo se také krasobruslařům