Diváci viděli desítky mužských a ženských družstev, která zápolila o co nejrychlejší požární útok. Zároveň se konal memoriál J. Drábka, který byl určen hasičům nad 35 let, a v akci se představili i padesátníci. Přestože to ještě v pátek vypadalo s počasím všelijak, soutěž se odehrála v ideálním počasí. Navíc se dařilo domácím družstvům.

Soutěžila i Zuzana Bartošová z Palkovic. „Počasí je super, vyšlo to. Přitom v pátek jsme si říkaly, jestli tu vůbec dorazíme,“ smála se pětadvacetiletá Bartošová, která v areálu vozila v kočárku dvouměsíční dceru. „Taky bude fandit. Pokud ovšem zrovna nedostane hlad,“ poznamenala mladá hasička.

Hned na začátku se představilo družstvo žen z Nové Vsi. „Jestli jsem nervózní? Asi trošku jo. Je to domácí soutěž,“ řekla Deníku před startem Lucie Lišková, jež měla na starosti pravý proud. „Když se to podaří, trvá to osmnáct vteřin,“ zmínila čas, který by ji potěšil. Tuto hranici spolu s kamarádkami skutečně prolomila. Čas začínal sedmnáctkou a moderátor soutěže zakřičel do mikrofonu, že „nádherným časem holky nasadily laťku opravdu vysoko“.

Stejná situace se opakovala později při požárním útoku domácího družstva mužů. Čas pod čtrnáct vteřin znamenal obrovský potlesk. A velkou radost neskrýval dvacetiletý Tomáš Kocich. „Už jsme na to čekali delší dobu. Je to můj osobní rekord a myslím, že i rekord tratě na jednom terči,“ pravil později. Družstvům se počítal horší čas ze dvou terčů, i tak měla Nová Ves výkon hluboko pod patnáct sekund. Výsledky BL zájemci najdou na www.beskydskaliga.info.

Člen výboru SDH Nová Ves Jan Fuciman v sobotu poznamenal, že sbor byl založen v roce 1934, a funguje tak 77 let. „Základna má 87 členů, z toho je 29 dětí mladších patnácti let,“ shrnul. V čele sboru je druhým rokem Olga Adámková. Má radost nejen z toho, že soutěž se udržela při životě, ale chválí i nastupující generaci. „Jsme rádi, že ta tradice je zachována a že mladí v tom pokračují dál,“ konstatovala. „Máme své následovníky. Ti mladí jsou motorem, a to nejen při soutěžích. Člověk musí být hasič srdcem. Všechno se tomu obětuje, vše se dělá zadarmo a ve volném čase,“ uvedla starostka SDH Nová Ves. Podle ní je důležité, že členy sboru jsou většinou celé rodiny, a mají tak pro sebe pochopení.

Pohár Lysé hory si nenechal v sobotu ujít Karel Žák. Na počátku 70. let byl spoluzakladatelem soutěže. „Byli jsme tři. Jirka Drábek již bohužel nežije,“ poznamenal Karel Žák, jenž byl podle svých slov byl u všech čtyřiceti ročníků soutěže pod Lysou horou.