Druhý programový bod, který v pondělí 4. července spolupořádal GB Draculino, přilákal do tělocvičny v Jiráskově ulici ve Frýdku několik desítek dětí na brazilské bojové umění Jiu-Jitsu. Jeho základy si mohly pod dohledem zkušených trenérů vyzkoušet.

„Jsme moc rádi, že se dostavilo tolik mladých, kteří se chtěli s tímto sportem seznámit. Musím je pochválit, protože jsou šikovní. A jak bych ho popsal lidem, kteří nemají vůbec žádnou představu? Pro hráče v judu je cílem dostat soupeře na zem, kde to taky končí. V Jiu-Jitsu ovšem boj pokračuje. K tomu se využívají různé páky a škrcení, aby se protivník nakonec vzdal. Ještě bych rád dodal, že když ho dostanete na podlahu, je už úplně jedno, jestli je o dvacet centimetrů vyšší, mnohem těžší nebo silnější. Pomocí šikovných úchopů se to totiž vyrovná," prozradil dvacetiletý Dominik Kolarský, který momentálně v GB Draculino zastává funkci asistenta trenéra.

„Někdo si může myslet, že toto bojové umění je hodně obtížné se naučit, jenže už po tříměsíčním kurzu je člověk schopen se případnému netrénovanému útočníkovi ubránit. Proto je vhodný i pro holky, které k nám rovněž chodí. Při výcviku se nikdo nemusí bát ani úrazů. Jelikož jim předcházíme, opravdu jich moc nemíváme," pokračoval Dominik Kolarský s tím, že další pobočky Jiu-Jitsu se nacházejí v Ostravě, Třinci, Havířově, Olomouci a ve Výškově.

„Jednou bych se do Brazílie, která je kolébkou Jiu-Jitsu, určitě rád podíval. Na letní olympiádě, která za pár týdnů v této zemi vypukne, ovšem toto poměrně mladé bojové umění nebude. Možná se jednou dočkáme, že ho mezi už tradiční sportovní disciplíny zařadí. Potěšilo by mě to," zamyslel se Dominik Kolarský.

Jiu-Jitsu nadchlo i desetiletou Lucii Kojeckou z Frýdku-Místku. „I když jsem se až dnes s tímto bojovým uměním setkala poprvé, moc se mi líbí. O akci jsem se dozvěděla od kamarádky. Je možné, že se do oddílu obě přihlásíme," dodala Lucie Kojecká. Všichni mladí zápasníci byli za své výkony na žíněnkách odměněni nanuky.

Brazilské Jiu Jitsu, zkráceně BJJ, je bojové umění, úpolový sport a sebeobranný systém, který se zaměřuje na úchopy, páčení a škrcení, jež se uplatňují hlavně v boji na zemi. Umění bylo odvozeno z japonského bojového umění Kodokan judo na počátku 20. století, který se sám vyvinul z japonského ju jutsu v 19. století. Umění podporuje zásadu, že menší a slabší člověk se může pomocí správné techniky úspěšně bránit i proti většímu a silnějšímu útočníkovi.