„Vypuštění přehrady bude výjimečným opatřením, které si vyžádá stavebně technické řešení připravované modernizace. Jiné alternativy postupu s ohledem na bezpečnost stavební jímky, řešení průsaků i další okolnosti nebyly možné,“ konstatovala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Moderní hráz

Státní podnik hodlá nádrž mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí vyprázdnit na podzim 2022. V letech 2023 a 2024 ji má v plánu opravit a do jara 2025 pak znovu napustit.

Baška, květen 2022:

Hlavním cílem je modernizace hráze. „Posílení bezpečnosti takzvané zemní hráze se šikmým těsnícím jádrem, která je 963 metrů dlouhá, 7,9 metrů vysoká a má objem čtyřicet tisíc kubíků,“ upřesnila mluvčí Povodí Odry, které vytvoří nový bezpečnostní přeliv se spadištěm, spodní výpustí i odpadním korytem.

Kupecký krám v Pražmě, květen 2022.
Kuriozita z Beskyd: Kupecký krám jako za starých časů, ve městě by asi skomíral

„Náklady se upřesňují na základě vývoje cen na stavebním trhu. Pokud nevhodné povětrnostní podmínky nezpůsobí prodloužení stavby a nezasáhnou do ní další nepředvídatelné okolnosti, mělo by k opětovnému napuštění přehrady dojít v zimě roku 2025,“ doplnila Vlčková.

Řízené odvodňování

Také odvodňování bude záviset na klimatických podmínkách a průtocích v Ostravici. “Uskutečníme ho řízeně, aby nemělo žádný zásadní vliv na okolí,“ ujišťuje mluvčí Šárka Vlčková.

Přehrada Baška má objem vody 1,08 milionů kubíků. Vznikla na vodním toku Baštice, který pramení v masivu Lysé hory, přesněji pod Kyčerou v katastru obce Krásné. Protéká přes Janovice a Bašku a vlévá se pravostranně do Ostravice ve Starém Městě u Frýdku-Místku.

Baška, Frýdeckomístecko, léto, sezona, koupání, cyklistika, 30. 5. 2022.
OBRAZEM: Takto na Bašce začala sezona, rychle si užít, než přehradu vypustí

Vodní nádrž s umělým ostrůvkem byla vybudována také pro rekreační vyžití, k němuž v následujících šedesáti letech věrně sloužila. Plavci a rybáři si však nyní budou muset dát dva roky pauzu.

„Je třeba si zvyknout na ohrazenou stavbu. Povodí patří pozemky směrem k vodě, ale chodníky a cyklostezky jsou obecní. Nemyslím, že budou v průběhu rekonstrukce nepřístupné,“ nechal se slyšet Jan Richter, místostarosta Bašky.