Malíř a ilustrátor Adolf Dudek nedaleko restaurace Libušín na Pustevnách namaloval šestnáct metrů dlouhý a metr široký papír panorama Beskyd. A příchozí si tam mohli domalovat to, co by si v Beskydech přáli. „Beskydy jsou pro mě obrovskou inspirací. „Obraz bude vystaven ve Frenštátě pod Radhoštěm v rámci výstavy Kontrasty a chtěli bychom, aby putoval po České republice,“ uvedl Dudek a dodal, že účast dobrovolných malířů předčila jeho očekávání. „Obraz je optimistický, tak jak by si lidé nejraději Beskydy představovali,“ komentoval malíř kytičky, zvířata či motýlky, které milovníci Beskyd domalovali.

„Teď s ním uděláme něco, co by nastalo, kdybychom připustili, aby OKD tady uskutečnilo své plány,“ naznačil Dudek. Vzápětí při skladbě Beskyde, Beskyde, dvacetiměsíční Annie Žárská v doprovodu svého otce Mariana, místopředsedy občanského sdružení Naše Beskydy několikrát s chodidly namočenými do černé barvy přešla po obraze. Její chůze zanechala na panoramatu Beskyd řadu černých stop a šmouh.

Přesně tak vypadal úvod akce, která měla připomenout, jak před rokem Valaši a odpůrci zamýšlené těžby v Beskydech zazdili pomyslný klíč od Beskyd do stěny kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti.

Akce se zúčastnili zástupci samospráv z okolí i vrcholní politici. „Nejsem v Beskydech poprvé. Mé děti účinkovaly ve slovenském folklórním souboru, takže jsme jezdívali často do Rožnova pod Radhoštěm. Miluji hory, jsem nadšená turistka, ale je pravda, že jsem tady dlouho nebyla,“ přiznala poslankyně Kateřina Jacques a zdůraznila, že Beskydy jsou tak krásný kus země, že je třeba je zachovat v nedotčené podobě.

Místopředseda vlády a ministr pro životní prostředí Martin Bursík, jehož poslankyně doprovázela, vyjádřil přesvědčení, že Beskydy se před plány těžařů podaří uchránit. „Myslím si, že za poslední rok jsme udělali dost práce na změnách zákonů a další změny chystáme,“ řekl Bursík.

Součástí akce bylo i udělení titulu Rytíř Valašského královstvja. „Tento titul uděluje občanské sdružení Naše Beskydy společně s Vlašským královstvím každoročně člověku, který se nějak zasloužil o neporušené Beskydy,“ vysvětlil Žárský, jenž setkání na Pustevnách moderoval. Letos titul obdržel František Šulgan, místostarosta Rožnova pod Radhoštěm, dříve pracovník CHKO Beskydy.

Po projevech, v nichž všichni vystupující upozornili na to, že Beskydy musí zůstat takové, jaké jsou, se většina účastníků vydala k cyrilometodějské kapli.