Letošní ročník byl unikátní v tom, že byl spojený se křtem knihy Dějiny Frýdlantu nad Ostravicí, Lubna a Nové Vsi, kterou si mohl kdokoli zakoupit. Toto sedmi set stránkové dílo podrobně mapuje více než 700letou událostmi nabitou historii města.

Trhy začaly již v deset hodin slavnostním průvodem města. Zmiňovaná kniha se pokřtila o půl druhé. Na slavnost byli pozváni i zástupci partnerských Frýdlantů z Německa, Polska a Česka. Bohatý a zajímavý program bavil nejen dospělé, ale i děti. Diváci se dočkali například irských a skotských tanců, divadelního představení, dech se jim tajil při šermířských soubojích, ocenili i dobové tance. Největší úspěch zřejmě měla tři žongléři, kteří svůj výstup zakončili chůzí po laně. „Kromě svého umění dokázali lidi i příjemně pobavit. Byli to zároveň takoví divadelníci. Bylo jen dobře, že do vystoupení zapojili i dobrovolníky. Chlapi jim drželi tyče, malá holčička jim k tomu bubnovala, prostě něco senzačního,“ vysekla pochvalu maminka, která sem zavítala se svými dětmi.

Ty se mohly vyřádit i na historickém kolotoči, ty odvážnější zase projet i na koni. Zapojit se mohly i do různých soutěží. O hudbu se postarala kapela Za 5 minut 12, večer vystoupil Pavel Býma a další skupiny Alter Via a Irish Rose.

„V tak velkém rozsahu se akce ve Frýdlantu nad Ostravicí konala podruhé, i když se oficiálně jednalo už o čtvrtý ročník. Jelikož jsme zde nevybírali vstupné, bylo prakticky nemožné přesně spočítat, kolik lidí během celého dne dorazilo. Bylo jich ale opravdu hodně,“ pochvalovala si vysokou účast jedna z pořadatelek.