Do areálu bývalé textilky Slezanu v Těšínské ulici dorazily ve středu v podvečer stovky lidí. Při koncertu orchestru si mohli sednout i mezi hudebníky a pozorovat je tak nevšedně z bezprostřední blízkosti.

Sweetsen Fest, jehož v pořadí už šestnáctý ročník se koná až do neděle, se letos propojil se Základní uměleckou školou ve Frýdku-Místku, která si připomíná osmdesáté výročí svého založení. Akce se také obrazně vrací ke svým kořenům a chce více propagovat pod heslem Frýdek-Místek sobě svou původní a unikátní myšlenku lokální benefice.

Mezi účinkujícími jsou jen soubory a osobnosti s vazbou na Frýdek-Místek a všichni vystupující umělci se vzdávají nároku na honorář. Neméně důležitý je charitativní podtext festivalu, kdy diváci sice mají tradičně vstup zdarma, ale přispívají v samostatných finančních sbírkách pro místní humanitární organizace.

V loňském roce se vybralo 109 759 korun. Od začátku sbírek a proměny akce v benefici dosáhla vybraná částka v souhrnu již 763 357 korun a všechny získané prostředky byly použity na projekty ve městě.

„Striktní vazba na město, která se v počátcích mohla jevit jako omezení, se časem stala určitou výsadou a privilegiem. Nikde jinde v republice obdobný festival nenaleznete, v tom je unikátní. Je to velká zásluha i naší umělecké školy, které bychom chtěli jako festival letos poděkovat,“ uvedl ředitel akce Petr Korč.

Ve čtvrtek je připraven program v divadelním klubu D.N.A. ve faunaparku, taneční program v parku pod zámkem a odehrají se i první koncerty U Arnošta. Hlavní část programu pak vypukne v pátek a v sobotu na pěti samostatných scénách v prostorách frýdeckého stadionu TJ Slezan.

Olympic v Třeboni
TIP Deníku: Skupina Olympic zahraje na obecní slavnosti v Bukovci