Simulovaná kolize sedmi osobních vozidel, která se stala krátce po deváté hodině dopoledne poblíž bývalých kasáren, si vyžádala čtyři usmrcené osoby a devatenáct zraněných. Některá vozidla skončila na boku a na střeše, z jednoho vraku vycházel kouř. Do akce se bleskurychle zapojilo přes třicet hasičů z pěti jednotek profesionálních i dobrovolných sborů, kterým ještě vypomohl přibližně stejný počet záchranářů dalších složek IZS.
Po příjezdu první hasičské jednotky z frýdecko-místecké stanice stanovil její velitel po průzkumu priority zásahu, postup záchranných prací a určil místo shromaždiště, kde se zdravotníci mohli věnovat zraněným pasažérům. Hasiči vymezili místo zásahu, uhasili požár a provedli další protipožární opatření a stabilizaci vozidel. Navíc asistovali i při ošetřování.
BEZ NŮŽEK SE NEOBEŠLI
„Některé zraněné a zaklíněné osoby museli hasiči předtím z havarovaných automobilů vyprosit i s použitím hydraulických nástrojů a páteřních desek. Komunikaci s některými zraněnými komplikoval fakt, že nerozuměli česky, neboť se jednalo o cizince," upřesnil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela s tím, že figuranty hráli studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Nevděčná role připadla na studentku šestého ročníku Michaelu Trlicovou. „Mám představovat zemřelou, takže opravdu nic veselého. Možná si někdo řekne, že předstírat exitus je strašně jednoduché, jenže to tak ve skutečnosti vůbec není. Na krvavé šrámy, které nás zdobí, použil Český červený kříž med se speciálním barvivem," prozradila těsně před začátkem taktického cvičení Michaela Trlicová.
Profesionálním hasičům z Frýdku-Místku a Nošovic pomáhali i jejich dobrovolní kolegové. „Jednalo se o sbory z Frýdlantu nad Ostravicí, Dobré a Frýdku, které jsou předurčeny pro zásahy u dopravních nehod. Kromě vyprošťování zaklíněných zajišťovali únik provozních náplní, pomohli při transportu, vyhledávaní a ošetřování. Podíleli se i na stavbě stanu, do kterého se přenášeli zranění," pokračoval Petr Kůdela. Pracovně byli vytíženi i policisté. „Zajistili jsme vnější zónu místa zásahu, provedli kompletní evidenci účastníků nehody, ztotožnili smrtelně zraněné osoby a pomáhali při ošetřování zraněných. Příslušníci Policie ČR ve spolupráci se strážníky Městské policie Frýdek-Místek zajišťovali bezpečnost silničního provozu v místě nehody," řekl frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.
ŠPITÁL POUŽIL TRAUMATOLOGICKÝ PLÁN
Druhá část cvičení pokračovala ve frýdecko-místecké nemocnici po transportu zraněných. „Zprávu o mimořádné hromadné dopravní nehodě s velkým počtem zraněných jsme přijali přesně v 9.15 hodin. Ihned byl aktivován traumatologický plán, svoláni členové krizového štábu a zdravotníci. Prvního zraněného převzalo pracoviště centrálního urgentního příjmu z vozu záchranné služby pět minut po půl desáté - posledního o hodinu později. Celkem jsme během 100 minut ošetřili devatenáct pacientů, z nichž dva byli zraněni těžce, šest středně těžce a jedenáct utrpělo lehčí zranění," popsal ředitel frýdecko-místecké nemocnice Tomáš Stejskal s tím, že na určených odděleních nemocnice byla bezodkladně uvolněna potřebná lůžka a ukončeno ošetřování pacientů v ambulancích v místě příjmu zraněných. To se přesunulo do náhradních prostor dalších chirurgických ambulancí a bývalého gastrocentra, kde byl vybudován akutní interní příjem.
Neodkladnou péči o přivezené zraněné pacienty zajišťovaly vytvořené minitraumatýmy složené z lékařů a sester různých odborností. „U zraněných cizinců byly využity jazykové znalosti personálu nemocnice, případně bylo zajištěno tlumočení jazykovou agenturou přes telefon. Pacientům přivezeným zdravotnickou záchrannou službou a jejich rodinným příslušníkům poskytl první psychickou pomoc nemocniční klinický psycholog. Celé cvičení bylo ztíženo tím, že probíhalo při plném provozu. I přesto personál nemocnice vše zvládl," uzavřel Stejskal.