STAV PO ROCE

Na místě byli policisté i hasiči, tehdejší bukovecký starosta Petr Jalowiczor odhadoval, že sesuv postihl území o rozloze třikrát jeden kilometr. „Evakuovaly se dva objekty, které jsou kousek od zlomů, ten první domek nahoře je od zlomu nějakých dvacet metrů,“ řekl před rokem Deníku.

„Svah ujíždí do lesa, žádné další domy neohrožuje. Spíš se uzavírají postranní komunikace,“ popsal s tím, že v Bukovci řadu dní vydatně pršelo. Rozsah sesuvu označil za „obrovský“.

„Něco takového jsme tady nikdy neviděli,“ řekl Jalowiczor. Překvapení neskrýval ani místní hasič Roman Bielesz. „Ono se to popisuje docela těžko. Jdete a najednou se třicet metrů propadá do ničeho,“ pravil.

Na konci srpna státní podnik Lesy ČR oznámil, že sesuvy na Gírové ztrácejí na intenzitě.

Monitoring tehdy potvrdil, že půda se hýbe už jen o několik desítek centimetrů, a tak mohly začít asanační práce. Dle kvalifikovaného odhadu bylo nutné kvůli zajištění celkové stabilizace svahu vytěžit přibližně 3700 metrů krychlových dřeva.

Dramatická situace byla před rokem v Dolních Domaslavicích, kde domy praskaly napůl a podloží s nimi ujíždělo do Žermanické přehrady.

Policistům pak 21. května 2010 přibyla další oblast ke střežení. Zemina se utrhla u sjezdovky ve frýdecko–místeckých Chlebovicích. Oblast 100krát 200 metrů ujela o 15 metrů. Bezprostředně byl ohrožen jeden dům. Policisté místo uzavřeli a vyznačili páskami.

„Je to zajímavé, z mého pohledu je to fascinující. Zvláštní pocit,“ řekla tehdy Deníku Lucie Prokopová, která měla chlebovickou sjezdovku na dohled a svah viděla ze svého okna. Strach prý rozhodně neměla. „Já tam chodím, hned vedle je hospoda. Zrovna jsme tam chtěli jít,“ tvrdila Prokopová. Chlebovický svah se později podařilo stabilizovat.

Rubrika STAV PO ROCE vychází pravidelně každé úterý ve Frýdecko-místeckém a třineckém deníku.

V úterním vydání také najdete pravidelně přílohu Region.