Nejvíce práce, co se opravené plochy týče, bylo v Sadové ulici. Dům s pečovatelskou službou tvoří čtyři budovy s více než 150 byty, společenskou místností a uzavřeným dvorem.

PŘIBYL TAKÉ EVAKUAČNÍ VÝTAH

„Všechny objekty dostaly novou zateplenou fasádu, okna i vstupní dveře. Při práci se zjistilo, že obvodové zdi jsou z jiného materiálu, než předpokládala dokumentace. Díky tomu jsme ušetřili peníze a za ně upravili vstupy do domů a oplechovali předzahrádky,“ přiblížil náměstek primátora Jiří Kajzar. Náklady na modernizaci byly vyčísleny na šestatřicet milionů korun, avšak skutečné náklady jsou nakonec o deset milionů méně. Na projekt město získá evropskou dotaci ve výši šest milionů korun. Oprav se nakonec dočkali i obyvatelé domu v ulici 17. listopadu, kde si někteří residenti stěžovali na nepřiměřenou délku prací, která jim znepříjemňovala každodenní život. „Oproti akci na Sadové, kde se některé předpokládané opravy nemusely dělat, se naopak v ulici 17. listopadu muselo přistoupit k více pracím. Na některých místech byla budova v horším stavu, než se předpokládalo, což také zvedlo náklady,“ vysvětlil Jiří Kajzar.

K jednomu z domů byl také přistavěn speciální evakuační výtah pro pacienty na lůžku, takže už jsou obě budovy přístupné přímo z chodníku. Náklady na opravy obou budov dosáhly 22,7 milionu korun. „I v tomto případě bychom měli získat zhruba sedmimilionovou dotaci,“ dodal náměstek primátora.

Další plánovanou opravou je zateplení domu pro seniory v ulici Na Aleji, kde mají práce trvat do poloviny listopadu. Obyvatelé se dočkají nových oken, fasády i lodžie. „Cílem je, aby se obyvatelé v domech cítili dobře a bezpečně, aby se v nich snížily náklady na vytápění, ale také zvýšila jejich estetická úroveň a bezpečnost,“ uvedl náměstek primátora Richard Žabka.

MICHAELA LEBEDÍKOVÁ