VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé se postavili za zachování své prodejny

V Jablunkově mělo vyrůst nové muzeum věnované Těšínskému Slezsku. Komplikace ovšem nastaly s prodejem budovy.

1.10.2017
SDÍLEJ:

Radnice v Jablunkově. Ilustrační foto.Foto: Deník/Marek Cholewa

V nejstarším měšťanském domě v Jablunkově mělo vzniknout nové Muzeum Trojmezí. Na posledním zasedání, které se konalo v úterý, ale tamní zastupitelé neschválili uzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě mezi městem a Moravskoslezským krajem.

Předmětem projektu měla být rekonstrukce objektu na náměstí v Jablunkově, konkrétně budovy číslo popisné 150. Postavila by se zde nová pobočka příspěvkové organizace kraje Muzeum Těšínska.

Expozice by byla věnována Těšínskému Slezsku, jeho jihovýchodní části Jablunkovsku a fenoménu česko-polsko-slovenského trojmezí. Budovu měl kraj koupit za částku ve výši 8,62 milionu korun. „Kupní cena na pořízení nemovité věci je zahrnuta v celkových nákladech projektu a je uznatelným nákladem, to znamená, že kraj získá devadesát procent kupní ceny zpět formou dotace,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jaroslav Kania.

PETICE ZA OBCHOD

„Pro mě byl už od začátku řešení tohoto projektu nejdůležitější osud zaměstnanců oblíbené prodejny Fabos,“ sdělila zastupitelka Kateřina Chybidziurová.

Prodejna Fabos se měla přestěhovat až poté, co se postaví multifunkční Jablunkovské centrum, do kterého by se přestěhovala.

Na zachování prodejny potravin, zeleniny a zdravé výživy dokonce vznikla na poslední chvíli také petice. „Jablunkované, pokud máte zájem o zachování prodejny potravin Fabos, od dnešního dne je tam petice, kterou je nutno co nejrychleji podepsat, poněvadž si na celou budovu brousí zuby kraj! Chce ji koupit včetně bytů a zřídit v ní další muzeum,“ stálo také v petici. Nakonec se posbíralo celkem 1 333 podpisů pro zachování prodejny. Vypadá to, že celá akce vyšla a zaměstnanci společně s rodinami, které zde žijí, si prozatím můžou oddychnout.

„Krajské zastupitelstvo rozhodlo o odkoupení budovy z vlastnictví města Jablunkov, v současné době nemáme k této záležitosti žádné další oficiální vyjádření,“ sdělila mluvčí Moravskoslezského kraje Petra Špornová.

Autor: Klára Kubiesová

1.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adventní městečko bavilo v neděli bohatým programem.

Adventní městečko bavilo v neděli bohatým programem

Pohádková zastávka v Třinci.

Třinec má novou zastávku. Tentokrát pohádkovou

Sloup se sochou čeká oprava

Frýdecko-místecká radnice vypsala zakázku na restaurování pískovcového sloupu s kopií sochy Panny Marie na náměstí Svobody v Místku.

Hygienici kontrolovali vánoční trhy, žádné prohřešky neobjevili

Na prodej občerstvení na vánočních trzích se v posledních týdnech roku 2017 zaměřují při svých kontrolách pracovníci Krajské hygienické stanice v Ostravě (KHS).

Krajští zastupitelé podpořili Třinec, stane se statutárním městem?

Třinec – Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje na svém posledním zasedání jednomyslně 64 hlasy podpořilo návrh změny zákona č. 128/200 Sb. o obcích, aby byl Třinec zařazen mezi statutární města České republiky.

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah

Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT