Zcela novou ekologickou rolbu vyvinula společnost Strojírny Třinec, dceřiná firma Třineckých železáren.

Jedná se o jejich zcela nový výrobek, který začnou využívat jako úplně první v České republice hokejisté HC Oceláři Třinec, sídlící ve zdejší Werk aréně. Strojírny Třinec se tak mohou přiřadit jako výrobci k dosud dvěma klíčovým českým producentům roleb - společnostem DEROL a Silesia WM.

Nová rolba by měla postupně nahradit dvě starší rolby s plynovým pohonem, které v třinecké Werk aréně doposud sloužily. Oproti těmto starším typům je nová rolba nejen designově modernější, ale především ekologická, s dokonalejší úpravou ledu pro hokej, krasobruslení i sledge hokej.

Firma postavila rolbu za šest měsíců. „Poté následoval zhruba tříměsíční zkušební provoz, během kterého konstruktéři realizovali ještě další požadavky na vylepšení zařízení,“ uvedl technický ředitel Strojíren Třinec Česlav Rusz.

Nová bílo-červená rolba, nazvaná SG Elektrik, se má začít naplno prohánět po třinecké ledové ploše už v září, kdy Ocelářům začíná další extraligová sezóna. Rolba je poháněna výhradně elektřinou, a tedy nevytváří žádné zplodiny, což ocení jak diváci, tak i hráči.

Kromě této technologie nabízí SG Elektrik ale také až šedesátiprocentní úsporu energie oproti dosavadnímu zařízení, i oproti klasickým pohonným jednotkám obecně.

Do budoucna by přitom rolba mohla vyjet na led i na jiných zimních stadionech, a to nejen v České republice. Strojírny Třinec ji totiž chtějí nabídnout všem potenciálním zájemcům v rámci zakázkového prodeje. Veškerá výroba má být přizpůsobena zcela potřebám zadavatele. „Cena se bude lišit podle požadavků, výrobu od zadání odhadujeme na zhruba devět měsíců,“ dodal Rusz.