Oceněna byla tradiční mezinárodní olympiáda v lehké atletice, jejíž již 11. ročník Škola života zorganizovala koncem září minulého roku na stadionu Slezan ve Frýdku-Místku. Této lehkoatletické olympiády uskutečněné, jež je součástí Sportovní olympiády krajské organizace Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením (SPMP) dotované Moravskoslezským krajem, se zúčastnilo 23 družstev se 115 sportovci z celé republiky a Polska.

„Tato akce byla i významnou společenskou událostí, když ji navštívila náměstkyně moravskoslezského hejtmana Jaroslava Wenigerová, primátorka Frýdku-Místku Eva Richtrová, řada ředitelů škol a spolupracujících organizací. Z tribuny závody sledovalo asi 2 000 žáků frýdecko–místeckých základních a středních škol,“ řekl předseda KV SPMP Jiří Slaměník.

Po slavnostním zapálení olympijského ohně za zvuků hymny olympiády Nechme lásku kvést a slibu závodníků, proběhly závody v běhu na 100 a 400 metrů, skoku dalekém, hodu kriketovým míčkem, přetahované a štafetě 4 krát 80 metrů. „Účast na této olympiádě je pro řadu mladých lidí s mentálním postižením v celém kraji účinnou motivací pro celoroční sportovní trénink, který má pozitivní vliv nejen na jejich fyzickou zdatnost, ale i na psychiku,“ doplnil Slaměník.

V soutěži družstev zvítězili závodníci praktické školy z Nového Jičína před družstvem SPMP Brno a SPMP Bruntál, v jednotlivcích byli nejlepší Marcela Červeňáková a Pavel Hübner. Letos poprvé po boku lidí s mentálním postižením závodili žáci základních škol ve vloženém běhu na 1 000 metrů a zařazena byla i soutěž vozíčkářů na 100 metrů. O přestávce proběhl kulturní program. Po slavnostním vyhlášení vítězů se konal společný oběd a diskotéka, která skončila pozdě večer. „Realizace této rozsáhlé akce vyžaduje každoročně velké množství práce, za kterou organizátorům udělené ocenění po právu náleží,“ uzavřel Slaměník.