„Na odběry chodím pravidelně jednou až dvakrát za měsíc. Darovat plnou krev lze u mužů pětkrát a u žen čtyřikrát do roka, ale složky krve, například krevní plazmu, můžete darovat dvakrát do měsíce,“ říká oceněný dárce, který ke konci roku obdržel v Praze plaketu Dar krve - dar života. Tou se dosud v tuzemsku pyšní 454 lidí. I při loňském šestém setkání výjimečných dárců krve si pro vyznamenání přijela většina dárců ze severovýchodu republiky, kde je tradice dárcovství krve stále velmi živá.

Krev nebo její složky daruje Petr Král pravidelně od roku 2002. „Hlavním motivem je morální odpovědnost, pomoc druhým nemocným lidem. Nikdy nevíte, kdy budete krev nebo její složky potřebovat,“ podotýká s tím, že důležitá je také pravidelná kontrola zdraví. „Samozřejmě jsou zde i další motivační prvky, které ale nejsou prioritní,“ doplňuje Král. Dárci krve kromě ocenění získávají výhody u zdravotních pojišťoven nebo daňové zvýhodnění.

A co by Petr Král vzkázal těm, kteří nad dárcovstvím krve zatím váhají? „Hlavně se nebát a zkusit to,“ apeluje všestranný sportovec. „Budete kompletně odborně vyšetřeni, budete mít pravidelné informace o svém zdravotním stavu, dále pravidelné vyšetření srdce, pravidelný příjem vitamínů a další bonusy můžete čerpat u svých zdravotních pojišťoven, jako jsou rehabilitační cvičení, plavání, masáže a další aktivity.“