Město si tímto připomenulo 70. výročí osvobození Frýdku-Místku. Mezi oceněními byla tato jména: Rudolf Daňo, Mikoláš Ganišín, Adolf Kaleta, Václav Petras, Karel Laboj, Jan Sikora, Taťjana Hečková, Ladislav Kožuch, Josef Křístek, Ladislava Mokrošová, Jarmila Ondrášková, Venuše Štefková, Miroslav Šolc a Marie Pěchovská.

Taťjana Hečková, kterou Deník oslovil, neskrývala dojetí. „Toto vyznamenání jsem přijala osobně za všechny, které nějakým způsobem světová válka poznamenala. Mnohdy se jednalo o velká utrpení, na která by se nemělo zapomínat, aby se podobné hrůzy už nikdy neopakovaly," řekla pohnutým hlasem Taťjana Hečková, která během válečného běsnění přišla nejen o otce, ale i sourozence. Žena se 13. března 1939 narodila v Leningradu.

„Další osud už byl pro mě milostivý. Druhý domov jsem našla v Československu, kde jsem se provdala. Miluji obec Bystřice nad Olší. Mám tady svou rodinu a hodně přátel," prozradila Taťjana Hečková, která se během svého života věnovala výuce ruského jazyka.

Oslavy pokračovaly v parku a na mši

Slavností program před polednem pokračoval na centrálním hřbitově ve Frýdku, kde zástupci města za účasti konzula Ruské federace Šaraškina, Svazu bojovníků za svobodu a veřejnosti položili kytice a věnce u „Památníku padlých příslušníků Rudé armády při osvobození Frýdku" a „Čestných hrobů občanů, kteří položili své životy při osvobození v místní části Frýdku". Pod památníkem jsou ostatky 966 vojínů a 77 důstojníků Rudé armády padlých při květnových bojích v prostoru Českého Těšína, Fryštátu, Frýdku-Místku a Nového Jičína.

„Přímo naproti jsou čestné hroby padesáti místních občanů, kteří se stali oběťmi květnových bojů o naše město," doplnila tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková s tím, že oslavy se od 16 hodin přesunuly do Sadů Bedřicha Smetany v Místku. Po proslovech zástupců města a bojovníků za svobodu bylo připraveno krátké povídání o válce a odboji v podání Leo Kohota, předsedy Klubu historických vozidel.

„Následně se uskutečnila prohlídka s představením přistavených bojových vozidel a motorek. K dokreslení dobové atmosféry přispělo i několik mužů ve vojenských uniformách, kteří hlídkovali u stojanu s vlajkou. O půl hodiny později se zasadil „Strom svobody" u altánu, načež si přítomní mohli poslechnout zhruba hodinový koncert Dechového orchestru povodí Ondřejnice," uzavřela Jana Matějíková.

Duchovní rámec oslav měla od 18 hodin bohoslužba za oběti 2. světové války v kostele sv. Jakuba u místeckého náměstí.