„Před šedesáti lety začaly odvodnění způsobovat meliorace, výsadba nevhodných lesů a velkoplošné zemědělství. Dnes pokračuje vlivem regulace řek po povodních i špatného lesního hospodaření,“ uvedl Jiří Jurečka z Českého svazu ochránců přírody.

K tomu se podle něho stále výrazněji připojují klimatické vlivy: ubývá trvalejších dešťů a srážky bývají spíše přívalové.

Názory ekologů nejsou vůbec ojedinělé. „Dnešní těžká zemědělská technika způsobuje, že půda se v určité hloubce zhutňuje a vzniká jakási málo propustná vrstva. V minulosti tento problém nebyl, protože pro práci na poli se používala tažná zvířata,“ poznamenal zemědělec Jiří Sívek z Huslenek, který už léta propaguje šetrné obdělávání půdy.

Další důvod úbytku vody spatřují ekologové i v prudkém rozšíření domácích bazénů. Podle některých údajů je Česko v jejich počtu dokonce na světové špičce.
Ochránci přírody si uvědomují, že i když na velká opatření prostředky nemají, přesto se dá udělat hodně.

Přišli proto s projektem nazvaným Mapování studánek a mokřadních lokalit v Beskydech. „Zapojit se může každý, kdo nám chce pomoci s ochranou drobných vodních zdrojů. Stačí, když nám oznámí, kde taková studánka, která není uvedena v mapách, je,“ nabádá Jiří Jurečka ke spolupráci.

Fotografie, přesný popis či GPS souřadnice místa ochráncům práci velmi usnadní. „Nalezené studánky budou zapsány do oficiálního celostátního registru, část z nich bude opravena a seznam předáme Klubu českých turistů a dalším autorům turistických map k zakreslení,“ vysvětlil Jurečka.

Sdělil také, že se ochránci přírody budou snažit nalézt pro studánky patrony, kteří by se o ně dlouhodobě starali. „Mapování mokřadů pak bude sloužit státní ochraně přírody při péči o jejich zachování a udržení vody v krajině,“ dodal Jiří Jurečka.