ON-LINE situaci v ČR a ve světě SLEDUJTE S NÁMI ZDE

„Na počátku nápadu vyrobit ochranné štíty pro zdravotníky byl telefonát praktické lékařky z Hrádku Ingrid Santariusové. Zavolala ve čtvrtek ráno, že si telefonovala s kamarádkou ze Slovenska, také lékařkou, která stojí v první linii zdravotníků při boji s novým typem koronaviru, že mají nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky a že vhodným typem ochrany pro zdravotníky by byly také ochranné štíty. Doktorka Santariusová se o informaci podělila doma se svými syny, kteří navštěvují kroužky v DDM v Třinci, jeden z nich kroužek 3D tisku, a napadlo je, že osloví DDM, zda by nějak mohli pomoci na 3D tiskárnách,“ popisuje počátky celé akce ředitel DDM Zdeněk Walach.

Ochranné štíty pro zdravotníky vyrábí na 3D tiskárně dům dětí a mládeže v Třinci. Foto: archiv města Třinec

K realizaci nápadu pak stačilo několik hodin. „Našli jsme si jednoduchý návod, jak vyrobit objímku na plexi a z toho pak vyrobit štít pro lékaře. Zajistili jsme si materiál pro tisk a za 28 hodin od nápadu se nám podařilo vytisknout a vyzkoušet zhruba 15 ks objímek. Zajistili jsme dodavatele plexiskla a v pondělí 23. 3. jsme předali Nemocnici Třinec prvních 50 kusů," vysvětlil ředitel DDM a dodal, že mají v plánu vyrobit do 25. 3. dalších 100 kusů ochranných štítů pro praktické lékaře. Dále bude DDM reagovat na poptávku.

Nyní už DDM tiskne na osmi 3D tiskárnách najednou. "Zprovozněno je všech 6 našich, jednu tiskárnu zapůjčila také Knihovna Třinec a jednu ZŠ Zátopkových. Poděkování patří obsluze 3D tiskáren - Milanu Samkovi, vedoucímu kroužku 3D tisku v DDM Jirkovi Kohutkovi, pedagogovi ZŠ Zátopkových Jiřímu Heczkovi, Danielu Kubiszovi a Ondřeji Vaňkovi, který tiskne z domova. Poděkování patří i reklamní agentuře, která nám dodává na míru plexi, pomohli i další kamarádi a zaměstnanci DDM,“ dodal Zdeněk Walach.

Kromě 3D tisku se DDM věnuje také šití bavlněných roušek, které poputují do domovů seniorů a všude tam, kde je potřeba.