„Třicetiletý Tomáš Malyjurek byl příslušníkem Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje od roku 1997 a sloužil na stanici v Třinci. Vážná dopravní nehoda se mu stala v říjnu 2001 při návratu ze služební cesty. Bývalí kolegové hasiči na něj ale ani po devíti letech nezapomínají a navštěvují jej, někdy i s celými rodinami,“ pověděl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Dary bývalému hasiči tento týden předali zástupci Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni, Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, sponzorů a Statutárního města Frýdku-Místku. „Frýdecko-místecká primátorka Eva Richtrová (ČSSD) předala Tomáši Malyjurkovi šek na 14 tisíc korun, které k tomuto účelu uvolnili radní města z městského rozpočtu. Z peněz budou uhrazeny služby asistenta, který bude bývalého hasiče doprovázet a starat se o něj v rámci týdenního ozdravného pobytu v Lázních Luhačovice,“ konstatovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

O postiženého muže se celých devět let od jeho úrazu starali rodiče, kteří s ním nyní do Luhačovic pojedou také, aby si zde po letech náročné péče odpočinuli a načerpali nové síly. Pobyt pro ně darovaly samotné lázně. Službu asistenta pro svého syna využijí vůbec poprvé. „Dar pro rodiče – pobyt v lázních, poskytla ředitelka Lázeňského léčebného domu Praha v Luhačovicích Anna Kneblová, která uvedla, že v rámci pobytu budou rodičům i Tomášovi Malyjurkovi naordinovány léčebné procedury přímo na místě podle jejich potřeb,“ upřesnila Jana Matějíková.

Doplnila, že nákup speciálně upraveného elektrického invalidního vozíku za 300 tisíc korun zajistila Nadace policistů a hasičů, přičemž ze strany bývalého hasiče měla být spoluúčast ve výši 22 tisíc korun. Tyto peníze za něj však uhradila frýdecko-místecká společnost Deva, která vyrábí vybavení pro hasiče. „Když jsme byli požádáni, abychom pomohli postiženému hasiči, neváhali jsme ani minutu. Díky hasičům máme práci a je naší povinností, když je ta možnost a je to v našich silách, jim pomoci,“ řekl jednatel společnosti Jiří Dedek.