„Já ovšem patřím mezi takové, kteří pacientům doporučují, aby se raději proti chřipce naočkovat určitě nechali. Vycházím především z odborných studií. Proto si myslím, že vakcína pomáhá nejen dětem, střední generaci, ale i seniorům. V současné době je k aplikaci nejvhodnější období. Zdravotní pojišťovny na ni většinou přispívají," sdělil včera Deníku všeobecný lékař a internista Jiří Kabut, který má svou ordinaci ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Jak dále dodal, očkování u mladých lidí snižuje výskyt onemocnění až šestkrát v porovnání s těmi neoočkovanými. U starších zcela nezabrání vzniku onemocnění, jenže obvykle má mírnější průběh.

Na nežádoucí účinky ovšem některé pacienty, kteří mají dýchací potíže, upozorňují alergologové. „Když jsem byla u své lékařky, několikrát jsem se zeptala, jestli se mám proti chřipce nechat očkovat, jenže mi to vůbec nedoporučuje. Argumentovala tím, že pokud bych přesto chřipkou onemocněla, mohla by mít v mém případě ještě větší problémy," svěřila se jedna žena, která má astmatické potíže.

Mezi zastánce a propagátory alternativní léčby patří Radmila Kišová, která prodává léčivé bylinky poblíž náměstí Svobody ve Frýdku-Místku.

„Osobně bych se proti chřipce nikdy naočkovat nenechala, protože jsem si o tom poměrně hodně informací nastudovala. Vakcína se vyrábí v určité době. Než k nám ale chřipková vlna dorazí, její viry mohou zmutovat, takže aplikace nemusí mít ve finále prakticky žádný účinek. Znám i některé, kteří vakcinaci podstoupili, že přesto chřipku dostali. A byla dokonce zákeřnější, takže se z ní dostávali i měsíc," prozradila Radmila Kišová, která nemá dobrý pocit ani z chování farmaceutických firem. „Jde jim jenom o byznys, s čímž nemůžu souhlasit. Na každou nemoc podle mě existuje nějaká bylina. Jsem raději pro přírodní léčbu, která se dokáže obejít bez chemických látek. Tím tělo nijak nezatěžuje," uzavřela Radmila Kišová.