Chvíli totiž trvá, než si lidské tělo vytvoří protilátky. Očkování se provádí ve dvou dávkách, mezi nimiž by měl být odstup jeden až tři měsíce. „Kdo se naočkuje teď, může být v dubnu, kdy se začínají klíšťata objevovat, klidný,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martínková.
„Pokud lidé nemají chřipku, jsou zdraví, tak je teď pro ně ideální doba na očkování,“ potvrdila lékařka Hana Ševčíková z ostravského Očkovacího centra. „Lidé v této chvíli na očkování chodí, mnozí využívají příspěvky, které jim poskytují zdravotní pojišťovny. Vakcíny je dostatek,“ řekla Ševčíková.
Očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuje i lékařka kliniky infekčního lékařství ostravské fakultní nemocnice Alena Zjevíková. „Očkování není omezeno jen na zimu. Proti klíšťové encefalitidě je možné nechat se očkovat kdykoliv, ale teď je na to velmi vhodná doba. Klíšťová encefalitida je obtížná v tom, že zanechává následky. Deset procent lidí, kteří prodělali tuto nemoc, má trvalé následky. Poruchy soustředění, únavu, bolesti hlavy. Viděla jsem i ty těžké následky – obrnu končetin, a tady opravdu není o co stát, proto očkování doporučuji,“ uvedla Zjevíková. Očkovat by se podle ní měli nechat zejména lidé, kteří se opakovaně pohybují v místech ohniska výskytu klíšťat. „V tom případě nezáleží na věku. Doporučila bych pak očkování dospělým a zejména seniorům. Důležité je chránit se ve vyšším věku, kdy je většinou průběh choroby horší. Velmi malé děti bych asi očkovat nenechávala. Nejdříve tak od dvou let věku,“ míní Zjevíková. Dodala, že očkování je velmi účinné, z 97 procent člověka ochrání.